Inflacija u eurozoni zamjetno je oslabila u maju, kliznuvši na 6.1 posto, zahvaljujući jeftinijoj energiji, a rast cijena izrazito je usporio i u Hrvatskoj, pokazale su prve procjene Eurostata.
Procijenjena godišnja stopa rasta cijena u maju, mjerena harmoniziranim indeksom potrošačkih cijena (HICP), najniža je od prošlogodišnje veljače, pokazuju Eurostatovi podaci. U aprilu je iznosila sedam posto.
Na mjesečnoj razini cijene su u eurozoni u maju stagnirale, nakon što su u travnju porasle za 0.7 posto. Inflaciju je u maju zakočio pad cijena energije, za 1.7 posto u odnosu isti prošlogodišnji mjesec. U aprilu je poskupjela za 2.4 posto.
Do marta cijene energije u eurozoni bilježile su dvoznamenkaste godišnje stope rasta zbog niske poredbene osnovice na samom početku 2022., prije ulaska ruskih postrojbi u Ukrajinu i niza zapadnih sankcija Rusiji.
U martu energija je u eurozoni bila neznatno jeftinija nego u istom prošlogodišnjem mjesecu, a u aprilu nešto skuplja. Svježa hrana bila je u maju za 9.6 posto skuplja nego u istom prošlogodišnjem mjesecu, gotovo kao i u aprilu. Kad se isključe cijene svježe hrane i energije, stopa inflacije u eurozoni iznosila je u svibnju 6.9 posto. U aprilu je iznosila 7.3 posto.
Dvoznamenkastu stopu inflacije bilježile su i u maju baltičke zemlje i Slovačka. U Latviji i Slovačkoj iznosila je 12.3 posto, u Estoniji 11.2 posto, a u Litvi 10.7 posto.
U Hrvatskoj je godišnja stopa inflacije mjerena HICP-om u maju iznosila 8.3 posto, utvrdio je Eurostat, što je njezina najniža razina od prošlogodišnjeg marta. U aprilu je iznosila 8.8 posto. Najbliže su Hrvatskoj Italija i Slovenija sa stopama rasta cijena u svibnju od 8.1 posto.
Na mjesečnoj razini potrošačke cijene mjerene HICP-om porasle su u maju u Hrvatskoj za 0.6 posto, nakon 1.1-postotnog rasta u aprilu. Najblaže su na godišnjoj razini u svibnju porasle potrošačke cijene u Luksemburgu i Belgiji, za dva odnosno za 2.7 posto, prema prvim procjenama europskog statičkog ureda.
(Biznis.ba/HINA)