20+ godina
sa vama
ekonomska situacija vrlo loša

Keser: Ulaganje u Njemačku postalo je besmisleno

Autor: Biznis.ba
Foto: Arhiv
Kompanija ne planira nove projekte u Njemačkoj, ulaganja su besmislena, tvrdi Kristijan Keser, šef poreskog sektora u „Siemensu“.

Ekonomska situacija i dalje se pogoršava pa je i ulaganje u njemačku privredu postalo besmisleno, izjavio je Kristijan Keser, šef poreskog odeljenja „Siemensa“ na otvorenom sastanku Odbora za finansije Bundestaga.

Kristijan Keser priznao je da kompanija ne planira nove projekte u Nemačkoj.

Za „Siemens“ ulaganja u jNemačku su besmislena, kompanija ne planira nove investicije na njemačkom tržištu, rekao je Keser.

„Zaista, ne postoji ništa što govori u prilog investicijama u Njemačkoj. Dakle, naše najnovije investicije su uglavnom bile u inostranstvu“, objasnio je Keser.

Jedan od glavnih razloga za ovakvu poslovnu politiku „Simensa“ su visoke cijene energenata, prije svega struje.

Gita Koneman, predsjednica Odbora za mala i srednja preduzeća iz CDU, slaže se sa mišljenjem predstavnika „Siemensa“.

„Nažalost, analiza je tačna. Njemačka i dalje ima jedinstvenu bazu od 3,3 miliona preduzeća, od kojih su 99 posto mala i srednja preduzeća. Ranije su bili u brzoj traci, a danas su zaglavljeni na ivici puta. Koče ih ogromne cijene energije, previsoki porezi i naknade, parališu birokratiju i neprijateljstvo prema inovacijama“, rekla je Koneman za nemački „Bild“.

„Siemens“ je jedna od najvećih njemačkih kompanija sa oko 320.000 zaposlenih i prometom od 77,8 milijardi eura.

Kompanija je više puta jasno stavljala do znanja da je zabrinuta zbog pada investicione atraktivnosti Njemačke, prenosi Bankar me.

Njemačka, iako se agresivno bavi zelenom energijom i zatvara nuklearne elektrane i elektrane na ugalj, suočava se sa rastućim troškovima energije koji proizvodnju čine manje konkurentnom u odnosu na druge zemlje.

Drugi najvažniji razlog zašto njemačke i strane kompanije ne žele da otvore nova preduzeća u Njemačkoj je preterana birokratija i stroga državna regulativa. Procesi za dobijanje građevinskih dozvola, inovacije ili razvoj infrastrukture mogu da potraju predugo, ometajući brze promjene i prilagođavanje novim tehnologijama.

Investitori se žale i na nedostatak kvalifikovanih stručnjaka i nisku digitalizaciju zemlje. Siemens, kao tehnološka kompanija, zainteresovan je za visok nivo digitalne infrastrukture, ali Njemačka po ovom pitanju zaostaje.

Poresko opterećenje poslovanja u Njemačkoj ostaje visoko u poređenju sa drugim zemljama, posebno sa zemljama istočne Evrope i Azije, što takođe smanjuje atraktivnost za nove investicije.

© Copyright 2005. - 2024. Radio M Media Group.
Sva prava zadržana.
Dizajn i programiranje: Lampa.ba