20+ godina
sa vama
Važan projekt

Pyatt: Rudnik litija je prilika za Srbiju da produbi veze s Evropskom unijom

Autor: Biznis.ba
Foto: X
Rudnik litija u Srbiji je važan projekt za Sjedinjene Američke Države (SAD) a ujedno je i prilika za Srbiju da produbi veze s Evropskom unijom (EU) i pozicionira se kao lider u industriji koja će biti veoma važna u budućnosti, kazao je pomoćnik američkog državnog tajnika za energetske resurse Geoffrey Pyatt.

Pyatt je istaknuo kako evropske zemlje traže alternativu u snabdijevanju litijem jer u velikoj mjeri ovise od Kine ali o tome hoće li rudnika biti ili ne trebaju odlučiti građani Srbije.

"Ovo je važan projekt za SAD iz nekoliko razloga. Najprije, to je prilika za produbljivanje veza između EU i Srbije, što je cilj američke politike već godinama. Također važan je dio našeg partnerstva s EU kako bismo ubrzali energetsku tranziciju i kako bismo proizveli velike količine ključnih minerala potrebnih za ispunjenje cilja koji svi želimo - a to je smanjenje emisija ugljičnog-dioksida u našim ekonomijama", kazao je Pyatt u intervjuu za Glas Amerike.

Srbijanski građani koji podržavaju zahtjeve ekoloških udruženja i organizacija da Vlada donese zakon o zabrani rudarenja litija i Bora danima organiziraju proteste u gradovima Srbije.

U utorak su čelici EU ponovo odlučno odbacili tvrdnju srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića da iza spomenutih protesta stoje zapadne zemlje.

"Evropska unija apsolutno odbacuje optužbe o upletenosti u bilo koju vrstu nezakonitih ili nelegitimnih aktivnosti povezanih sa stranim miješanjem. To nije ono što Evropska unija radi", rekao je glasnogovornik EU Peter Stano.

Vlada Srbije u Beogradu u julu je s Evropskom unijom potpisala memorandum koji predviđa proizvodni lanac od kopanja litija u Jadru do proizvodnje baterija za električna vozila.

Rudarenje litija neće imati nikakve štetne posljedice po kvalitetu poljoprivrednog zemljišta, pokazala je studija koju je uradio tim stručnjaka s Poljoprivrednog fakulteta u Beogradu, saopćio je u ponedjeljak ministar srbijanski poljoprivrede Aleksandar Martinović.

© Copyright 2005. - 2024. Radio M Media Group.
Sva prava zadržana.
Dizajn i programiranje: Lampa.ba