20+ godina
sa vama
Regija

U Hrvatskoj gas skuplji za 16 odsto, struja za 9,6

Autor: Biznis.ba
struja

U Hrvatskoj će od sutra biti povećane cijene gasa i struje, pri čemu će, uz vladine mjere za ublažavanje tog rasta, prosječno domaćinstvo plaćati gas u sistemu javnog snabdijevanja 16 odsto skuplje, a električnu energiju 9,6 odsto skuplje.

Vlada je u prvoj polovini marta usvojila paket mjera za ublažavanje udara rasta cijena energenata na domaćinstva vrijedan 4,8 milijardi kuna (oko 633 miliona evra), podsjeća Hina dodajući da su tim mjerama, između ostalog, predviđene izmjene Zakona o PDV-u, subvencionisanje cijena gasa za domaćinstva i male privrednike, te jednokratna pomoć penzionerima i pomoći socijalno ugroženima.

Premije Andrej Plenkvoć je tada saopštio da bi bez tih mjera cijene struje porasle za 23 odsto, a gasa za 79 odsto.

Predstavnici Hrvatske elektroprivrede (HEP) su posljednjih dana u izjavama za medije iznijeli podatke da će prosječno poskupljenje za jednotarifna brojila iznositi oko 8,5 odsto, a za dvotarifna oko 11 odsto.

Većina domaćinstava u Hrvatskoj, tačnije dva miliona kupaca u toj kategoriji, još uvijek je u sistemu javne usluge snabdijevanja energijom, po podacima HEP-a.

Prema računici HEP-a, domaćinstvima s jednotarifnim brojilom i proshečnom godišnjom potrošnjom od 2.000 kWh, mjesečni račun će porasti sa 185 na 199 kuna (sa 24,4 na 26,2 evra)

Prosječna godišnja potrošnja kupaca s dvotarifnim brojilom iznosila je u 2021. godini 3.200 kWh, i njima će, po podacima HEP-a, račun porasti sa oko 250 na oko 280 kuna mjesečno (sa 33 na 37 evra).

Usluge snabdijevanja električnom energijom na hrvatskom tržištu pružaju još i slovenački Gen.I, kao i E.ON Hrvatska, firma u vlasništvu istoimene njemačke kompanije. I njihove korisnike očekuje rast mjesečnih računa.

Što se gasa tiče, Hrvatska energetska regulatorna agencija (Hera) je objavila da je trošak jedne od tri komponente za izračunavanje krajnje cijene gasa za javno snabdijevanje porastao za čak 141 odsto - sa 0,1422 kune po kilovatsatu (kWh) do 31. marta 2022. godine na 0,3425 kuna po kWh za period od 1. aprila ove do 31. marta 2023.

S obzirom na taj rast troškova nabavke plina, prosječna krajnja cijena gasa za domaćinstva će od 1. aprila porasti na 0,4610 kuna po kWh (bez PDV-a), ili za 77 odsto, naveli su iz Here.

Međutim, vladin paket mjera, koji uz ostalo obuhvata i smanjenje stope PDV-a na gas sa 25 na pet odsto, kao i odluku o subvencionisanju cijene gasa sa 10 lipa po kilovatsatu, znatno će ublažiti poskupljenje gasa za domaćinstva na prosječnih oko 16 odsto, navodi Hina.

Biznis.ba

© Copyright 2005. - 2024. Radio M Media Group.
Sva prava zadržana.
Dizajn i programiranje: Lampa.ba