Niko više ne želi raditi vikendom, mladi se žele posvetiti svojim aktivnostima, kažu nadležni. Ujedno upozoravaju da je balkanski kadrovski bazen prazan, a radnike s azijskog tržišta rada u ovom trenutku gotovo je nemoguće dovesti, piše RTV Slovenije.
Gregor Jamnik, predsjednik Udruženja hotelijera, situaciju oko štrajka na upravnim jedinicama ocjenjuje gorom:
"U ovom trenutku zapravo ne možemo dodatno uvesti kadrove u Sloveniju. To nije hitna stvar za upravne jedinice, tako da stvari stoje i ne miču se."
Direktor Postojnske jame Marjan Batagelj upozorava da su procedure za dobivanje dozvola za strane radnike dugotrajne. O tome koliko je dugo proveo u obradi papira za dvojicu radnika iz Butana rekao je: "Godinu dana smo im obrađivali dokumente. Godinu dana."
Ako se godinama prije smatralo da u turizmu nema radnika zbog niskih plata, sada je najveći problem neredovito radno vrijeme, posebice mlađih generacija koje žele slobodne vikende. No, nedostaje konobara, kuhara i sobarica.
“To su profesije kojima se naše domaće stanovništvo ne želi baviti dugi niz godina, dok je balkanski bazen potpuno ispražnjen”, objašnjava Jamnik.
U Sindikatu ugostiteljstva i turizma kažu da već 10 godina upozoravaju na probleme branše, no prema riječima Brede Črnčec, do danas se ništa nije promijenilo. Od ministarstava očekuju rješenja, a poslodavcima poručuju da budu svjesni što je za radnika najvažnije. “Tu uglavnom mislimo na adekvatno radno vrijeme, organizaciju rada i da oni za svoj rad budu adekvatno i pristojno plaćeni”, kaže Breda Črnčec.
Prema predviđanjima nadležnih, rezultat nedostatka radnika u turizmu ogledat će se u manjoj dostupnosti ugostiteljskih i turističkih usluga.