Južni Sudan je posljednji u nizu imajući u vidu da je prošlog vikenda guverner tamošnje centralne banke saopštio da zemlja planira da proširi zlatne rezerve, te da s tim u vezi proučava pozitivne primjere država koje su već krenule tim putem, prenosi "Mani metal".
Na ovu temu se oglasila i centralna banka Ugande – najavila je program kupovine zlata od lokalnih rudnika kako bi se osigurala od rizika na međunarodnom finansijskom tržištu.
U junu je Tanzanija objavila plan da potroši 400 miliona dolara na šest tona zlata, a ministar finansija Mvigulu Nčemba izdao je direktivu o suzbijanju široke upotrebe američkog dolara u zemlji.
Nigerija povećava svoje rezerve zlata tako što isto kupuje iz lokalnih izvora, dok centralna banka radi na tome da vrati svoje zlato u zemlju "kako bi ublažila rizike povezane sa slabljenjem američke ekonomije".
"Ekonomski pokazatelji kao što su rastuća inflacija, eskalacija nivoa duga i geopolitičke tenzije izazvali su strahove među nigerijskim političarima u vezi sa stabilnošću finansijskog sistema SAD", prenosi b92.
Madagaskar je još prošle godine sproveo program kupovine domaćeg zlata a pošto je pao prihod od izvoza vanile.
Zimbabve je ove godine svoju valutu "zaštitio" zlatom – zimbabveanski dolar je zamijenjen zimbabveanskim zlatom. Novu valutu podržava prije svega zlato, ali i druge devizne rezerve uključujući američke dolare.
Primjer Zimbabvea slijediće i potpredsjednik Gane i predsjednički kandidat Mahamudu Bavimija ukoliko pobijedi na izborima.
Kako konstatuje portal, sve ovo je posljedica brojnih rizika vezanih za američku valutu, uključujući veliku potrošnju SAD, ali i sve veći američki dug.