20+ godina
sa vama
Svijet

Francuska i Španija daju poticaj eurozoni dok se proizvodni i uslužni sektori usporavaju

Autor: Biznis.ba
binzina

Francuska i španska privreda pokazale su neočekivanu otpornost u drugom kvartalu, ali stagnacija u moćnoj Njemačkoj ukazala je na ponovnu slabost eurozone, jer se se proizvodni i sektor usluga usporavaju.

Francuska i Španija bilježe ekonomski rast kontinuiranim tempom zahvaljujući snažnijem izvozu i turizmu, dok je Njemačka, najveća zemlja eurozone, ostala najveća ekonomija s najlošijim rezultatima u bloku.

Njemački bruto domaći proizvod (BDP) stagnirao je u drugom tromjesečju nakon što je privreda tokom zime pala u blagu recesiju. To je uglavnom bila potrošnja domaćinstava koja je pomogla da se izbjegne duža recesija.

Iako je bilo pozitivnih trendova, njemački ministar ekonomije Robert Habeck kazao je da su brojke "sve, samo ne zadovoljavajuće".

Slaba kupovna moć, prorijeđene industrijske knjige narudžbi, uticaj najagresivnijeg pooštravanja monetarne politike u posljednjih nekoliko decenija i očekivano usporavanje američke privrede, sve to govori u prilog slabe ekonomske aktivnosti, kaže Carsten Brzeski, globalni šef makroekonomske kompanije u ING.

- Nastavljamo uočavati kako je njemačka ekonomija blokirana u zoni sumraka između stagnacije i recesije - rekao je Brzeski.

Podaci iz Francuske i Španije, druge i četvrte najveće ekonomije u bloku, bili su optimističniji. Bruto domaći proizvod Francuske porastao je u drugom tromjesečju za 0,5 posto brže nego što se očekivalo, dok je španska ekonomija porasla za 0,4 posto.

Francuski rast potaknut je izvozom, uglavnom isporukom kruzera. U Španiji vanjska potražnja, koja uključuje turizam, jedan od stubova aktivnosti zemlje i predvodi ekonomski rast.

- Uočavamo da je po prvi put francuski rast vođen izvozom, više korporativnim investicijama nego potrošnjom domaćinstava To još jednom pokazuje da naš proizvodni motor radi dobro i efikasno - izjavio je ministar finansija Bruno Le Maire za radio RTL.

Uprkos stagnaciji Njemačke, podaci iz Španije i Francuske trebali bi pomoći da se rast eurozone podigne s nule abilježene u prva tri mjeseca ove godine.

Ekonomisti koje je anketirao Reuters predviđaju rast u drugom kvartalu od 0,4 posto kada se u ponedjeljak objave podaci za cijeli blok.

U Njemačkoj, revidirani podaci Zavoda za statistiku pokazuju da je zimska recesija bila nešto plića nego što je prvi put objavljeno. Zabilježen je pad BDP od 0,1 posto u prvom tromjesečju u odnosu na prethodnu procjenu pada od 0,3 posto i smanjenje od 0,4 posto u posljednjem kvartalu 2022., revidirano s pada od 0,5 posto, prenosi Reuters.

(Biznis.ba)

© Copyright 2005. - 2025. Radio M Media Group.
Sva prava zadržana.
Dizajn i programiranje: Lampa.ba