Strategija se temelji očekivanjima da će okretanje novim tehnologijama poput umjetne inteligencije i visoko automatiziranih vozila zahtijevati "nevjerojatnu računalnu snagu", tumači zamjenik predsjednika uprave Ken Hu.
"Pred nama je puno izazova. Moramo ojačati našu računalnu snagu, istražiti nove arhitekture kompjutora i razviti procesore koji će podmiriti potrebe ljudi u svim scenarijima", rekao je Hu na konferenciji o sofisticiranoj tehnologiji u Šangaju.
Huaweijev čelnik ukazuje pri tome na neovisne procjene prema kojima bi do 2023. to tržište moglo vrijediti više od 2.000 milijardi dolara. Napominje da bi Huawei u taj dio poslovanja mogao uložiti dodatnih 1,5 milijardi dolara, ne navodeći vremenski okvir ni podatke o trenutnim ulaganjima.
"I dalje ćemo ulagati", rekao je Hu. "Pomoći ćemo u širenju tog sektora i gradnji ekosustava, počevši od najtežeg izazova koji je pred nama - značajnog pomaka u arhitekturi računala - do razvoja procesora", poručio je.
Prodor na tržište računalne arhitekture i softvera mogao bi predstavljati i novu liniju borbe Huaweija s kabinetom američkog predsjednika Donalda Trumpa.
Huawei je prvi u svijetu u segmentu opreme za telekomunikacijske mreže i očekuje se da će igrati dominantnu ulogu na području ultrabrzih mobilnih mreža 5G. Drugi je u svijetu po proizvodnji pametnih telefona ali njegovo telekomunikacijsko poslovanje trpi zbog trgovinskog rata SAD-a i Kine, prenosi Hina.
Washington dovodi u pitanje sigurnost Huaweijeve opreme, upozoravajući da Kini možda omogućuje špijuniranje svjetskih komunikacija. Do sada nisu ponudili nikakve dokaze za te tvrdnje a Huawei ih opovrgava.
Biznis.ba