20+ godina
sa vama
Milijarde dolara godišnje

Ilegalna trgovina lož-uljem: Iranski i irački saveznici pod američkim povećalom

Autor: Biznis.ba
Foto: Ilustracija
Sofisticirana mreža za krijumčarenje lož-ulja, za koju neki stručnjaci vjeruju da godišnje generiše najmanje milijardu dolara za Iran i njegove saveznike, cvjeta u Iraku od kada je premijer Mohammed Shia al-Sudani preuzeo dužnost 2022. godine, reklo je za Reuters pet izvora upoznatih s ovim pitanjem.

Operacija koristi politiku vlade prema kojoj Irak dodjeljuje lož-ulje asfaltiranim pogonima po znatno subvencionisanim cijenama i uključuje mrežu kompanija, grupa i pojedinaca u Iraku, Iranu i zaljevskim državama, prema ovim izvorima i trima zapadnim obavještajnim izvještajima, od kojih su dva iz augusta ove godine, dok jedan nema datum.

Prema šemi, od 500.000 do 750.000 metričkih tona teškog lož-ulja (HFO), uključujući i lož-ulje sa visokim sadržajem sumpora (HSFO) – što je ekvivalent 3,4 miliona do 5 miliona barela nafte – se mjesečno preusmjerava iz ovih pogona i izvozi, uglavnom u Aziju, rekli su iz dva izvora za Reuters.

Obim krijumčarenja lož-ulja od kada je Sudani preuzeo vlast i uključenost brojnih subjekata unutar Iraka u ovu ilegalnu trgovinu ranije nije bio prijavljen.

Ni iranske ni iračke vlasti nisu odgovorile na detaljne zahtjeve za komentar povodom otkrića u priči Reutersa.

Iran posmatra svog susjeda i saveznika Irak kao ekonomsku "pluća" i ima značajan vojni, politički i ekonomski utjecaj u zemlji preko moćnih šiitskih milicija i političkih partija koje podržava. Također osigurava devize iz Iraka putem izvoza i izbjegava američke sankcije putem svog bankarskog sistema, kažu irački i američki zvaničnici.

Dok Bagdad godinama pažljivo balansira svoju ulogu saveznika i Washingtona i Teherana, s očekivanjem da će novoizabrani predsjednik Donald Trump zauzeti oštar stav prema iranskim pokušajima izbjegavanja američkih sankcija, njegove aktivnosti u susjednom Iraku vjerovatno će biti pod povećanim nadzorom.

Jedan od dva glavna pravca kojim lož-ulje izlazi iz Iraka uključuje miješanje sličnog proizvoda iz Irana i njegovo prikazivanje kao isključivo iračkog, čime Teheran izbjegava oštre američke sankcije na energetski izvoz, reklo je pet izvora koji su željeli ostati anonimni zbog osjetljivosti pitanja.

Drugi pravac uključuje izvoz lož-ulja koje je prvobitno bilo namijenjeno subvencionisanom programu uz korištenje falsifikovane dokumentacije kako bi se prikrilo njegovo porijeklo.

Iran direktno profitira od prvog pravca. Iransko lož-ulje se obično prodaje s popustom zbog sankcija, ali može se prodavati po višoj cijeni ako se prikaže kao iračko. Drugi pravac, u međuvremenu, koristi iranski podržane milicije u Iraku koje kontroliraju shemu krijumčarenja.

Tri izvora procijenila su koliko oba pravca donose na osnovu pretpostavki o obimu trgovine i relativnim cijenama. Njihove procjene kreću se od milijardu dolara godišnje do preko tri milijarde dolara.

Ova ilegalna trgovina potencijalno dovodi iračke institucije i zvaničnike u rizik od američkih sankcija zbog pomaganja Iranu, a neki irački zvaničnici zabrinuti su da bi administracija Donalda Trumpa mogla ciljati na njih, rekli su izvori.

Međutim, irački lideri se u velikoj mjeri oslanjaju na podršku utjecajnih šiitskih grupa koje podržava Iran kako bi ostali na vlasti, što im otežava suzbijanje ilegalnih aktivnosti poput krijumčarenja lož-ulja, naveli su izvori.

© Copyright 2005. - 2025. Radio M Media Group.
Sva prava zadržana.
Dizajn i programiranje: Lampa.ba