Moldavski premijer upozorava na sigurnosnu krizu nakon prekida isporuke ruskog gasa
Tokovi ruskog gasa preko Ukrajine prema srednjoj i istočnoj Evropi zaustavljeni su na Novu godinu nakon što je istekao tranzitni sporazum između zaraćenih zemalja, a Kijev je odbio dalju saradnju s Moskvom, prenosi Reuters.
Recean je rekao da će Moldavija pokriti svoje energetske potrebe domaćom proizvodnjom i uvozom, ali je napomenuo da je separatistička regija Pridnjestrovlje pretrpjela bolan udar uprkos svojim vezama s Moskvom. Stanovnici su ostali bez tople vode i centralnog grijanja, a sve fabrike osim proizvođača hrane bile su prisiljene da obustave proizvodnju.
“Ugrožavajući budućnost protektorata koji podržava tri decenije u nastojanju da destabilizuje Moldaviju, Rusija otkriva neizbježan ishod za sve svoje saveznike – izdaju i izolaciju”, rekao je Recean u saopštenju.
“Ovo tretiramo kao sigurnosnu krizu koja ima za cilj omogućavanje povratka proruskih snaga na vlast u Moldaviji i naoružavanje naše teritorije protiv Ukrajine, s kojom dijelimo granicu od 1.200 kilometara.”
Samoproglašeni predsjednik proruske enklave Vadim Krasnoselsky rekao je da su neprekidni prekidi struje sada neizbježni s obzirom na isključenje plina i povećanje potražnje za električnom energijom.
“Opterećenje mreže će se povećati“, napisao je Krasnoselsky na društvenoj mreži Telegram. “Nećemo proći bez prekida napajanja. Ovo je od vitalnog značaja za održavanje sistema.”
Krasnoselsky je ranije rekao da regija ima zalihe plina za pokrivanje deset dana ograničene upotrebe na sjeveru i duplo duže na jugu.
Rusija negira korištenje plina kao oružja za prisilu Moldavije, te krivi Kijev za odbijanje obnove sporazuma o tranzita plina.
Ruski plinski gigant Gazprom GAZP.MM je saopštio 28. decembra da će obustaviti izvoz u Moldaviju 1. januara zbog, kako Rusija tvrdi, neplaćenih moldavskih dugova u iznosu od 709 miliona dolara. Moldavija to osporava i navodi da je dug 8.6 miliona dolara.
Ova jugoistočna evropska zemlja od oko 2,5 miliona stanovnika u središtu pažnje je od ruske invazije na susjednu Ukrajinu u vrijeme rastućih napetosti između Moskve i Zapada.
Njena proevropska predsjednica Maia Sandu osvojila je drugi mandat na izborima prošle godine i obećala da će ubrzati reforme i konsolidirati demokratizaciju.
Moldavija planira održati parlamentarne izbore ovog ljeta.
Teritorija Pridnjestrovlja, uglavnom ruskog govornog područja, koja se odvojila od Moldavije 1990-ih, dobijala je ruski gas preko Ukrajine.
Zauzvrat, Moldavija je većinu svoje električne energije dobijala iz Pridnjestrovlja. Ali, pošto je Kijev jasno stavio do znanja da će zaustaviti tranzit gasa iz Rusije, vlada Kišinjeva je pripremila alternativne aranžmane, sa mješavinom domaće proizvodnje i uvoza električne energije iz Rumunije, rekao je Recean.
On je rekao da je moldavska vlada ostala posvećena pomoći enklavi.
S druge strane, Moldavija je nekada dobijala većinu svoje električne energije iz Pridnjestrovlja. Ali, pošto je Kijev jasno stavio do znanja da će zaustaviti tranzit gasa iz Rusije, vlada u Kišinjevu pripremila je alternativne aranžmane, kombinacijom domaće proizvodnje i uvoza električne energije iz Rumunije, rekao je Recean.
Direktor moldavske nacionalne gasne kompanije Moldovagaz, Vadim Ceban, izjavio je da su vlasti Pridnjestrovlja odbile ponudu pomoći u kupovini gasa iz evropskih zemalja jer enklava vjeruje da bi isporuke ruskog gasa mogle biti nastavljene.
Takve bi kupovine bile skuplje. Gazprom već dugo isporučuje gas u regiju bez zahtijevanja plaćanja, prenosi Aljazeera.