20+ godina
sa vama
Svijet

Najveći proizvođač hrane na svijetu: Cijene će rasti i ove godine

Autor: Biznis.ba
Nestle SA Full Year Results News Conference

Najveći proizvođač hrane na svijetu Nestle je saopćio da će se i ove godine nastaviti rast cijena namirnica. To su najavili i drugi svjetski proizvođači životnih potrepština.

Cijene Nestleovih proizvoda su prošle godine porasle za 8,2 posto, ali tvrde da to nije dovoljno da bi pokrili proizvodne troškove. Zapravo, uvjeravaju da im je profit umanjen.

"Još smo u situaciji da popravljamo bruto maržu (direktnu dobit) i, kao svi potrošače širom svijeta, pogodila nas je inflacija te pokušavamo da popravimo štetu koja je učinjena", izjavio je Nestleov izvršni direktor Mark Schneider.

Prema njegovim riječima, rast cijena bit će vrlo ciljan i bit će samo tamo gdje su proizvodni troškovi veći. Odbio je reći koji će od 2.000 proizvoda kompanije poskupjeti.

Kompanije Unilever, Coca-Cola, Heineken, Colgate-Palmolive i Procter & Gamble su također najavili nastavak rasta cijena namirnice ove godine, a kao razlog za to istakle rast proizvodnih troškova. Kako je objavio CNN, visoke su cijene energenata, žitarica, rada i logistike.

Kako je izjavio Unileverov izvršni direktor Alan Jope, cijene hrane će ove godine značajno rasti. Unilever je u posljednja tri mjeseca prošle godine povisio cijene za 13,3 posto, što je bio čak osmi uzastopni kvartalni rast cijena.

Delikatno balansiranje

Kompanije koje se bave proizvodnjom životnih potrepština pokušavaju napraviti težak balans. Dok su im profitne marže (odnos dobitka i prihoda od prodaje) sve niže zbog rasta proizvodnih troškova, naglim rastom cijena rizikuju odluku kupaca da više ne kupuju njihove proizvode.

Unilever je saopćio da im je prodaja prošle godine smanjena za 2,1 posto zbog rasta cijena. Nestle je saopćio da mu je prodaja smanjena u drugoj polovini prošle godine te da su cijene djelomični razlog za to. Heineken je saopćio da očekuje da će ove godine u Evropi prodati manje piva zbog naglog rasta cijena, što je povezano s rastom cijena energenata.

Dok kupci pokušavaju što je više moguće sniziti životne troškove, trgovački lanci bi mogli profitirati od svojih robnih marki. Naglo je porasla prodaja robnih marki američkog trgovačkog lanca Walmart, a taj trend, kako je objavio CNN, širi se i u evropskoj maloprodaji.

Znatni rast cijena je za posljedicu imao i teške pregovore između proizvođača i trgovaca u maloprodaji. Jope je ukazao da su trgovci u maloprodaji od Unilevera tražili dokaze o troškovima prije nego što pristali na rast cijena. Posljedica spora je bila i ta da su pojedini proizvodi nakratko povučeni iz prodaje.

Biznis.ba

© Copyright 2005. - 2025. Radio M Media Group.
Sva prava zadržana.
Dizajn i programiranje: Lampa.ba