20+ godina
sa vama
Trgovine u problemu

Porast krađa zbog samouslužnih blagajni prisiljava trgovce na promjene

Autor: Biznis.ba
Foto: Ilustracija
Prema izvještaju Daily Maila, čak šest miliona Britanaca koristi samouslužne blagajne za krađu proizvoda iz trgovina.

Istraživanje koje je proveo Ipsos na uzorku od 1099 ispitanika pokazalo je da jedan od osam kupaca u UK-u namjerno odabire jeftiniji artikl nego onaj koji zapravo namjerava kupiti prilikom naplate na samouslužnoj blagajni.

Takozvani "banana trik" je metoda koju kupci koriste kako bi umanjili cijenu artikala koje kupuju. Naime, kupac namjerno unese jeftiniji artikl, obično voće ili povrće poput banane, umjesto stvarnog, skupljeg proizvoda koji kupuje.

Anketa je također pokazala da gotovo polovica ispitanika, tačnije 48%, ne smatra da bi ovaj trik trebao biti kazneno djelo. Osim toga, osam posto ispitanika priznalo je da su ukrali proizvode vrijedne do 10 funti, dok 26% ne vidi takvo ponašanje kao kazneno djelo.

Trinaest posto ispitanika priznalo je krađu proizvoda vrijedne jedne funte ili manje, a 47% smatra da se ni to ne bi trebalo tretirati kao zločin. Ovi podaci dolaze u trenutku kada krađe u trgovinama u Velikoj Britaniji dosežu rekordnu razinu s 443.995 prijavljenih kaznenih djela u protekloj godini, što je 50 kaznenih djela svakog sata.

Britanski trgovci upozoravaju da krađe u trgovinama indirektno dovode do povećanja cijena za potrošače. Zbog godišnjeg gubitka od 1.8 milijardi funti, koji nastaje zbog krađa, trgovci prosječno povećavaju cijene svake kupnje za oko 6 penija kako bi nadoknadili te gubitke. Osim toga, zbog ulaganja u sigurnosne mjere, koje godišnje iznose 700 miliona funti, cijene proizvoda također rastu.

Mnogi povezuju uvođenje samoposlužnih blagajni s porastom krađa. U Velikoj Britaniji broj samoposlužnih blagajni porastao je za 50%, s 53.000 na 80.000. S druge strane, u SAD-u pojedini trgovci zbog problema s krađama na samoposlužnim blagajnama počinju se vraćati na blagajne s osobljem.

"Veliki trgovci poput Targeta, Walmarta i Dollar Generala ozbiljno smanjuju broj ili potpuno ukidaju samouslužne blagajne. Razlog? Krađe! Kupci su navodno 21 put skloniji prošvercati artikle kroz samouslužne blagajne nego kroz blagajne s radnicima", izvijestio je još u februaru ove godine The Guardian.

Sada, pak, neki veliki britanski trgovački lanci slijede primjer trgovina iz SAD-a. Morrisons je nedavno promijenio svoju politiku prema samouslužnim blagajnama, a njihov direktor je priznao da su "otišli malo predaleko" s brojem blagajni bez osoblja.

Rami Baitiéh, glavni izvršni direktor tvrtke, izjavio je da "pregledavaju ravnotežu između samouslužnih blagajni i blagajni s osobljem" te da firma planira smanjiti broj samouslužnih blagajni nakon što ih je postavila previše.

Ovo se događa usred sve veće kritike tehnologije. Trgovac Booths je u studenom najavio da ukida samoposlužne blagajne, dok je Asda prošle sedmice najavila ulaganje u osoblje umjesto u samouslužne blagajne.

Unatoč tome, većina velikih supermarketa nastavila je s uvođenjem kontroverznih samouslužnih blagajni i proširila njihovu upotrebu u posljednjih nekoliko godina, nadajući se da će time povećati učinkovitost i smanjiti troškove.

Međutim, kupci sve češće izražavaju frustraciju zbog tih uređaja, a mnogi ističu da preferiraju interakciju s osobljem prilikom plaćanja svojih kupovina.

© Copyright 2005. - 2024. Radio M Media Group.
Sva prava zadržana.
Dizajn i programiranje: Lampa.ba