Poslovna aktivnost u eurozoni blago je usporila u maju budući da je slaba industrija bacila sjenu na "zdravi" uslužni sektor, pokazalo je mjesečno istraživanje S&P Globala.
Indeks menadžera nabave (PMI) u privatnom sektoru eurozone pao je u maju za 0.8 bodova u odnosu na travanj, na 53.3 boda, najnižu razinu u četiri mjeseca, pokazale su procjene njemačkog Hamburg Commercial Banka (HCOB), koji sastavlja izvješće za S&P Global.
Vrijednosti više od 50 bodova signaliziraju rast aktivnosti, a one niže njihov pad. Industrija koči privredu, koje se uglavnom oslanja na snažni uslužni sektor, tumači glavni ekonomist HCOB-a Cyrus de la Rubia. "BDP eurozone vjerojatno će porasti u drugom tromjesečju zahvaljujući zdravom uslužnom sektoru", procjenjuje De la Rubia.
Kočnice
Među kočnicama ekonomist HCOB-a izdvaja njemačke industrijske kompanije, s obzirom na nagli pad potražnje, ali i francusku industriju. Na razini eurozone jaz između potražnje za industrijskom robom i za uslugama još se više produbio i bio je najveći od financijske krize 2008. godine, primjećuju u HCOB-u.
Razlike u potražnji očitovale su se i u cijenama, ističu, dodajući da su proizvođačke cijene u industriji pale prvi puta od rujna 2020. godine dok su cijene usluga naglo porasle. S obzirom na snažnu potražnju, uslužne tvrtke imaju veću moć u pregovorima o cijenama dok one industrijske pokušavaju privući kupce popustima, objašnjavaju, ali upozoravaju i na razliku u troškovima.
U industrijskom sektoru troškovi su se smanjili zahvaljujući nižim cijenama energije i obilnoj ponudi dok su u sektoru usluga ponovo naglo porasli, odražavajući, između ostalog, više troškove plaća. U takvim su uvjetima očekivanja poslovnih čelnika u industriji ponovo blago pogoršana u svibnju, ali prigušen je i optimizam u sektoru usluga, primjećuju u HCOB-a.
Poslovdavce sve više brinu slabija potražnja i više kamatne stope, što bi moglo predstavljati dodatni rizik za moguću recesiju, upozoravaju.
(Biznis.ba/HINA)