20+ godina
sa vama
Bukti sukob

SAD i Kina na pragu trgovinskog rata: Uvode se zabrane!

Autor: Biznis.ba
Agencije
Bidenova administracija objavila je u ponedjeljak da je nametnula novi set izvoznih kontrola Kini, ograničavajući prodaju najsavremenije opreme za proizvodnju poluprovodnika i kompjuterske memorije velikog propusnog obima komunističkoj naciji.

Nova pravila zabranjuju prodaju 24 različite vrste opreme i tri različita softverska alata, od kojih se svi koriste za proizvodnju takozvanih poluprovodnika "naprednih čvorova", najbržih i najefikasnijih čipova na tržištu.

Kontrole izvoza, koje je najavio Biro za industriju i sigurnost Ministarstva trgovine, također ograničavaju prijenos memorijskih proizvoda velikog propusnog opsega, koji su naprednim poluvodičima čvorova potrebni da bi maksimalno povećali svoje performanse u aplikacijama visokog intenziteta, kao što su umjetna inteligencija i strojno učenje.

Istovremeno, vlada je dodala 140 kompanija, uglavnom u kineskoj domaćoj industriji proizvodnje poluvodiča, na listu subjekata s kojima je američkim firmama i pojedincima zabranjeno poslovanje. Općenito, za izvoz određenih tehnologija kompanijama na listi potrebna je licenca savezne vlade.

Blokiranje vojnog razvoja

Najnovija runda sankcija posebno je usmjerena na sprječavanje Kine da sama proizvodi napredne poluprovodnike, iz zabrinutosti da bi potom ugradila AI u novi vojni hardver i napredne alate društvene kontrole.

„Napredni AI modeli mogli bi se koristiti za scenarije brzog odgovora na bojnom polju; smanjenje barijere za razvoj cyber oružja ili hemijskog, biološkog, radiološkog ili nuklearnog oružja; te korištenje prepoznavanja lica i glasa za represiju i nadzor manjina i političkih disidenata”, navodi se u saopćenju u kojem se najavljuju sankcije.

"Ova akcija je kulminacija ciljanog pristupa administracije Biden-Harris, u dogovoru s našim saveznicima i partnerima, da naruši sposobnost [Kine] da udomaći proizvodnju naprednih tehnologija koje predstavljaju rizik za našu nacionalnu sigurnost", rekao je američki ministar trgovine Gina Raimondo navodi u saopćenju.

"Sjedinjene Države su poduzele značajne korake da zaštite našu tehnologiju od upotrebe naših protivnika na načine koji ugrožavaju našu nacionalnu sigurnost", rekao je savjetnik za nacionalnu sigurnost Jake Sullivan u istoj izjavi. „Kako se tehnologija razvija, a naši protivnici traže nove načine da izbjegnu ograničenja, nastavit ćemo raditi s našim saveznicima i partnerima kako bismo proaktivno i agresivno zaštitili naše vodeće svjetske tehnologije i znanje kako se ne bi koristili za potkopavanje naše nacionalne sigurnosti. .”

Kina odgovara

Kineska ambasada u Washingtonu je u saopštenju poslatom Glasu Amerike osudila sankcije.

„Kina se snažno protivi najnovijim mjerama kontrole izvoza poluprovodnika SAD-a. Ovaj potez je tipična ekonomska prinuda i netržišna praksa”, navode iz ambasade.

Ambasada je optužila Sjedinjene Države da "pretjeruju" u ideji nacionalne sigurnosti, da zloupotrebljavaju pravila o kontroli izvoza i "maltretiraju".

"Industrija poluprovodnika je visoko globalizirana", navodi se u saopštenju. “Zloupotreba regulatornih mjera od strane SAD ozbiljno ometa normalnu ekonomsku i trgovinsku razmjenu među zemljama, podriva pravila tržišta i međunarodni ekonomski i trgovinski poredak i predstavlja ozbiljnu prijetnju stabilnosti globalnih industrijskih i lanaca nabavke. Globalna industrija poluprovodnika, uključujući američke kompanije, ozbiljno je pogođena.”

Saopćenje je zaključeno obećanjem da će "Kina poduzeti potrebne mjere da odlučno zaštiti svoja legitimna prava i interese".

Međutim, Kina je uputila odgovor na ovaj potez SAD-a.

Kina je zabranila izvoz u Sjedinjene Države predmeta koji se odnose na minerale galij, germanij i antimon koji imaju potencijalnu vojnu primjenu, objavila je u utorak, dan nakon sankcija Washingtona na kineski sektor čipova.

Direktiva ministarstva trgovine o predmetima dvostruke namjene s vojnom i civilnom primjenom navodi zabrinutost za nacionalnu sigurnost. Naredba, koja stupa na snagu odmah, također zahtijeva strožiji pregled krajnje upotrebe grafitnih artikala koji se isporučuju u SAD.

"U principu, izvoz galija, germanijuma, antimona i supertvrdih materijala u Sjedinjene Države neće biti dozvoljen", saopštilo je ministarstvo trgovine.

Ograničenja jačaju provođenje postojećih ograničenja na izvoz kritičnih minerala koje je Peking počeo uvoditi prošle godine, ali se odnose samo na američko tržište, u posljednjoj eskalaciji trgovinskih tenzija između dvije najveće svjetske ekonomije uoči preuzimanja predsjedništva novoizabranog predsjednika Donalda Trumpa.

Podaci kineske carine pokazuju da ove godine do oktobra nije bilo isporuka kovanog i neobrađenog germanijuma ili galija u SAD, iako je to bilo četvrto, odnosno peto najveće tržište za minerale godinu dana ranije.

Galijum i germanijum se koriste u poluprovodnicima, dok se germanijum takođe koristi u infracrvenoj tehnologiji, optičkim kablovima i solarnim ćelijama.

Slično tome, ukupne kineske isporuke proizvoda od antimona u oktobru pale su za 97% u odnosu na septembar nakon što je na snagu stupio potez Pekinga da ograniči svoj izvoz.

Kina je prošle godine činila 48 posto globalno iskopanog antimona, koji se koristi u municiji, infracrvenim projektilima, nuklearnom oružju i naočalama za noćno osmatranje, kao i u baterijama i fotonaponskoj opremi.

Ove godine, Kina je imala 59,2% proizvodnje rafinisanog germanijuma i 98,8% proizvodnje rafinisanog galija, prema konsultantskoj kući Project Blue.

"Taj potez predstavlja značajnu eskalaciju napetosti u lancima nabavke gdje je pristup jedinicama sirovina na Zapadu već ograničen", rekao je suosnivač Project Blue Jack Bedder, prenosi VOA.

© Copyright 2005. - 2025. Radio M Media Group.
Sva prava zadržana.
Dizajn i programiranje: Lampa.ba