20+ godina
sa vama
čak 600 miliona

Turskom cirkuliše velika količina krivotvorenih dolara

Autor: Biznis.ba
Foto: Dolari / Ilustracija
Tek je nedavno i službeno objavljeno kako Turskom cirkulira upravo golema količina krivotvorenih novčanica američkog dolara. Tamošnji mediji spominju čak iznos od 600 miliona „dolara“.

Izgleda da su krivotvorene novčanice počele kolati po Turskoj još prije najmanje šest sedmica, ali tek sad se i javno počinje govoriti o razmjerima tog kriminala. Iskusni trgovci devizama svjedoče kako su krivotvorine izuzetno dobro napravljene: „Krivotvoritelji tiskaju te novčanice na pravom papiru dolara. Takve incidente smo posljednji put imali još u doba Sadama Huseina“, kaže jedan zlatar turskog bazara za list Hürriyet.

Jer i irački diktator je dao krivotvoriti novčanice deviza, makar je još uvijek nepoznato je li i iza ove akcije stoji neka država. U turskim mjenjačnicama se nagađa kako bi izvor tih krivotvorina mogli biti krivotvoritelji s Bliskog istoka, neki misle iz Azije, treći sumnjaju na kriminalce Balkana...

Novčanice dolara su razmjerno jednostavno štampane, ali glavni problem je poseban papir. Krivotvoriteljima tu ide na ruku što su apoeni američkog dolara istih dimenzija, a još uvijek postoje novčanice od samo jednog dolara na koje se štampa mnogo veća vrijednost.

Kako se čuje u Turskoj, većina od tih krivotvorina su stare novčanice od 100 dolara i nove od 50 dolara. Zato jer ih tako ne „prepoznaju“ ni strojevi, nije isključeno da su neke od njih dospjele i u trezore banaka i službenih mjenjačnica – makar turske banke tvrde kako su sve njihove pričuve „prave“.

No po turskim mjenjačnicama se širi nepovjerenje: neke uopće ne žele više trgovati američkim dolarom, neke traže posebnu proviziju i po 10%. A to je već golemi problem ne samo za turske građane, nego i za turske tvrtke.

Kako za postaju ARD objašnjava Musa Evin iz trgovačke komore Istanbula, svi u Turskoj pokušavaju naći izlaz iz ozbiljne inflacije koja hara u toj zemlji u devizama. Čak i firme kod izvoza robe vole naplaćivati račun u gotovini, jer ako transakcija prolazi elektronski, u Turskoj su obavezni 30% tog iznosa odmah promijeniti u tursku liru po „službenom“ kursu, prenosi SEEbiz.

Zbog inflacije – također službeno je to trenutno 47% - i građani, ali i turske firme u međusobnom poslovanju najviše povjerenja imaju u „čvrstu“ inozemnu valutu tako da se procjenjuje kako se Turskom „okreće“ upravo golema količina i američkih dolara – spominje se iznos od 4 milijarde mjesečno. Jer i poslodavci svoje dolare mijenjaju tek kad treba podijeliti plaće, ali sad više ne mogu biti sigurni imaju li u kasi američke novčanice ili tek papir.

To je i razlog što je u Turskoj u posljednje vrijeme izuzetno traženo zlato, bez obzira na njegovu rekordnu cijenu. No i turska privreda traži od vlade što prije ući u trag ovom kriminalu i prekinuti tu nesigurnost. Vlada u Ankari je najavila brzu i djelotvornu istragu i po tamošnjem državnom odvjetništvu, već je uhićeno pet osoba za koje se sumnja kako su umješan i u distribuciju krivotvorina. I turska centralna banka obećava blisku saradnju s nadležnim službama kako bi se riješio taj problem, a isto tako kaže kako radi na razvoju „novih tehnologija" koja će izaći na kraj s tim vještim krivotvorinama američkih dolara.

© Copyright 2005. - 2024. Radio M Media Group.
Sva prava zadržana.
Dizajn i programiranje: Lampa.ba