20+ godina
sa vama
Tržište

U SAD u decembru 216.000 novih radnih mjesta, znak zdrave ekonomije

Autor: Biznis.ba
Ilustracija
U SAD je u decembru otvoreno 216.000 novih radnih mjesta, što je najnoviji znak da američko tržište rada ostaje otporno uprkos naglom povećanju kamatnih stopa.

Danas objavljen izvještaj američke vlade pokazao je da je u decembru znatno premašen broj od 173.000 novih radnih mjesta, koliko je otvoreno u novembru.

Stopa nezaposlenosti je ostala nepromijenjena u decembru - 3,7 odsto, i to je 23. mjesec zaredom da je ispod 4,0 odsto.

Neki detalji izvještaja, međutim, mogu da razočaraju borce protiv inflacije u Federalnim rezervama, centralnoj banci SAD, koji bi sada mogli da odlože smanjenje referentne kamatne stope.

Prosječne zarade po satu, u poređenju sa istim periodom prethodne godine, porasle su 4,1 odsto u decembru, dok je taj rast u novembru bio 4,0 odsto. To bi moglo da oteža nastojanje Federalnih rezervi da uspore inflaciju kako bi je približili cilju od 2,0 odsto.

Ipak, posmatrano u cijelini, decembarski izvještaj o radnim mjestima ukazuje na zdravu ekonomiju, s obzirom na stabilan rast broja radnih mjesta, povećanje plata i usporavanje inflacije.

Uprkos tome, ankete pokazuju da su mnogi Amerikanci nezadovoljni ekonomijom. Taj jaz, koji će vjerovatno biti važna tema na predsjedničkim izborima u novembru, zbunjuje ekonomiste i političke analitičare.

Ključni faktor je ogorčenje javnosti višim cijenama. Iako inflacija već godinu i po dana pada manje-više postojano, dugotrajni finansijski i psihološki efekti najtežeg udara inflacije u posljednje četiri decenije utiču na mnoge Amerikance, javlja Beta. 

Cijene su i dalje 17 odsto više u odnosu na period prije početka skoka inflacije i još rastu. Istraživači i ekonomisti navode da nikada nije postojao tako veliki jaz između zdravlja ekonomije i njene percepcije.

Prema istraživanju agencije Asošiejted pres i Centra za istraživanje javnog mnjenja Nork (NORC), sprovedenom u novembru, oko 75 odsto ispitanika opisalo je ekonomiju kao lošu, dok su dve trećine rekle da su im troškovi povećani.

© Copyright 2005. - 2024. Radio M Media Group.
Sva prava zadržana.
Dizajn i programiranje: Lampa.ba