potezi

BMW i Yamaha investirali u Phoenix Tailings, američki startup za rijetke metale

Autor: Biznis.ba
BMW i Yamaha investirali u Phoenix Tailings, američki startup za rijetke metale
Foto: Arhiv

BMW i Yamaha Motor uložili su u startup Phoenix Tailings sa sjedištem u SAD-u za preradu rijetkih metala, što je najnoviji potez proizvođača da povećaju proizvodnju strateških metala izvan Kine.

Rijetke zemlje su skupina od 17 metala koji se koriste za izradu magneta koji pretvaraju snagu u pokret za električna vozila, mobitele i drugu elektroniku.

Postojeći standard za pročišćavanje ovih minerala, poznat kao ekstrakcija otapalom, skup je i prljav proces koji je postupno postao nepopularan u Sjedinjenim Državama nakon što je razvijen 1950-ih, no kineski suparnici proveli su ga svladavajući posljednjih 30 godina.

Peking je posljednjih mjeseci poduzeo korake za obuzdavanje izvoza, potez koji je potaknuo jurnjavu širom Zapada za zamjenskim tehnologijama. Phoenix kaže da njegov proces može proizvesti rijetke zemlje iz iskopane rude ili reciklirane opreme uz malo ili nimalo emisija.

BMW-ovi i Yamahini odjeli za ulaganja rizičnog kapitala među nekoliko su investitora - uključujući fondove rizičnog kapitala Envisioning Partners, MPower i Escape Velocity - u Phoenixovom krugu financiranja Serije B od 43 miliona dolara, koji je zatvoren 20. decembra, rekao je glavni izvršni direktor Phoenixa Nick Myers u intervjuu za Reuters.

Phoenix je odbio otkriti finansiranje svakog investitora.

Firma će iskoristiti sredstva za izgradnju pogona vrijednog 13 miliona dolara u Exeteru, New Hampshire, koji može proizvoditi 200 metričkih tona rijetkih zemalja godišnje i trebao bi biti otvoren do juna 2025., rekao je Myers.

Preostala sredstva koristit će se za istraživanje, inženjering i poslovni razvoj.

Firma sa sjedištem u Massachusettsu, koja ima 33 zaposlenika, kaže da je potpisala ugovore o nabavi vrijedne više od 100 miliona dolara, iako nije htjela reći s kim, prenosiN SEEbiz. Ako postrojenje u Exeteru bude uspješno, Phoenix planira izgraditi veće pogone za obradu drugdje u SAD-u.

To bi moglo pomoći firmi da postigne svoj cilj izlaska na berzu u roku od tri do pet godina, rekao je Myers.

MP Materials i Lynas Rare Earths dva su najveća nekineska rudara i prerađivača rijetkih zemalja, iako su se i jedni i drugi borili s kineskom konkurencijom.

Myers je rekao da vjeruje da Phoenix može uspjeti jer ne upravlja rudnikom. Firma se prijavljuje za zajmove i potpore američke vlade.

Myers je dodao kako vjeruje da će Donald Trump, koji će postati predsjednik SAD-a 20. januara, biti "vrlo snažna korist za onshoring proizvodnju" i ključne mineralne firme.

Phoenix je u augustu 2021. zatvorio rundu finansiranja serije A vrijednu 10 miliona dolara.