Dionice GlaxoSmithKlinea potonule nakon odluke američkog suda
Dionice britanskog farmaceutskog diva GSK potonule je 9% u ponedjeljak, nakon što je američki sud presudio da se znanstveni dokazi mogu predstaviti kao niz tužbi koje se odnose na Zantac, ukinuti lijek protiv žgaravice.
Državni sud u Delawareu kasno u petak presudio je da svjedoci vještaci tužitelja mogu svjedočiti u otprilike 75.000 slučajeva u kojima se navodi da bi nekoć popularni lijek ranitidin - koji se u SAD-u prodavao pod markom Zantac - mogao uzrokovati rak.
"Ovaj slučaj uvijek je bio iznošenje nauke pred porotu", rekao je u izjavi Brent Wisner, advokat u firmi Wisner Baum koja zastupa mnoge tužitelje.
Spor traje već godinama i u njega su uključene brojne farmaceutske firme. GSK je 1980-ih prodavao Zantac kao lijek na recept prije prelaska na lijekove bez recepta, a nakon isteka patenta 1990-ih prodavale su ga firme uključujući francuski Sanofi, američka firma Pfizer i njemački Boehringer Ingelheim.
Lijek je povučen s evropskog i američkog tržišta 2019. i 2020. nakon što su regulatori proveli sigurnosnu reviziju koja je izazvala zabrinutost da sadrži vjerovatni kancerogen zvan NDMA, prenosi SEEbiz.
Uključene firme poriču postojanje znanstvenog konsenzusa da se lijek može povezati s kasnijim razvojem raka.
U izjavi od petka, GSK je rekao da se ne slaže s posljednjom presudom u Delawareu i da će odmah zatražiti žalbu.