H&M na rubu povlačenja s berze: Porodica Persson preuzima punu kontrolu

Švedski lanac brze mode Hennes & Mauritz AB sve se više približava mogućnosti povlačenja s berze.
Od 1974. godine, otkako je kotiran na švedskoj burzi, H&M je simbol švedske modne industrije. No, u posljednjoj deceniji u dolazi do postupne konsolidacije vlasništva u rukama osnivačke porodice Persson.
Špekulacije o povlačenju H&M-a s berze sve jače
Obitelj je od 2016. godine uložila više od 63 milijarde švedskih kruna u kupnju dionica firme. Glavni akter ove strategije je holding Ramsbury Invest, koji djeluje u pozadini, bez konkretnih izjava o budućim planovima. Jedino što je službeno potvrđeno jest da porodica i dalje “vjeruje” u H&M.
Udio porodice Persson porastao je s 35,5 na gotovo 64 posto, dok glasačka prava prelaze 85 posto. Preko šireg vlasničkog udjela, Perssonovi sada drže oko 70 posto ukupnog kapitala. Mnogi tržišni analitičari to tumače kao jasan znak priprema za potpuno povlačenje s berze.
Uprkos tome, Karl-Johan Persson, predsjednik uprave i unuk osnivača, poriče te tvrdnje. U intervjuu za Bloomberg rekao je da obitelj nema planova za privatizaciju, već kupuje dionice jer vjeruje u budućnost firme, prenosi Financa ba.
Moguće povlačenje H&M-a s berze u roku dvije godine
Međutim, sve je više analitičara koji smatraju da se iza tih poteza krije konkretna strategija. Jedan od njih je Niklas Ekman iz DNB Carnegieja, koji procjenjuje da bi otkup svih dionica mogao uslijediti u naredne dvije godine.
Ako udio porodice dosegne 90 posto, zakonski bi mogli podnijeti zahtjev za brisanje s burze. Ekman tvrdi da bi takav potez više bio vođen emocijama nego finansijskom logikom, jer Perssonovi već imaju punu kontrolu nad upravljanjem.
Glavni pokretač svega je 77-godišnji Stefan Persson, bivši dugogodišnji predsjednik i izvršni direktor H&M-a. On je firmu izgradio u jednog od najvećih svjetskih lanaca brze mode, a i danas ostaje ključna figura u donošenju odluka.
Povoljniji otkup preostalih udjela
Vrijednost H&M-ovih dionica pala je za oko 60 posto u posljednjoj deceniji, što je cijenu kompanije spustilo na 220 milijardi švedskih kruna. U istom razdoblju, konkurentski Inditex SA, vlasnik Zare, zabilježio je rast od 60 posto.
Za porodicu Persson, pad cijene dionica predstavlja i frustraciju i priliku. Niža tržišna vrijednost otvara prostor za jeftiniji otkup preostalih udjela. Prema procjenama, za to bi im trebalo najmanje 70 milijardi kruna, što bi vjerojatno zahtijevalo dodatno zaduživanje.
Bloomberg Intelligence analitičar Charles Allen smatra da bi ponuda za preostale dionice trebala uključivati određenu premiju u odnosu na tržišnu cijenu. Takva ponuda bila bi nužna kako bi se udovoljilo zakonskim i tržišnim pravilima.
Perssonovi drže kontrolu, dok rastu sumnje o budućnosti H&M-a na berzi
Stefan Persson, prema Bloomberg Billionaires Indexu, najbogatiji je čovjek u Švedskoj, s procijenjenim bogatstvom od 18,6 milijardi dolara. Većina tog bogatstva vezana je uz dionice H&M-a, a dio uložena i u imanje Ramsbury u Engleskoj, koje obitelj koristi za razne poslovne djelatnosti, uključujući pivovaru i destileriju.
Njegov sin Karl-Johan također aktivno sudjeluje u poslovanju Ramsbury Investa i više je puta javno kritizirao kratkoročne ciljeve burze. Smatra da takav fokus šteti dugoročnom razvoju firme i njenim vrijednostima.
Analitičari i predstavnici malih ulagača sve češće upozoravaju na manjak transparentnosti u vezi s vlasničkom strukturom i mogućim planovima. Sverre Linton iz Švedskog udruženja dioničara poručio je da bi porodica trebala jasno izjaviti hoće li ostati na berzi ili ne.
S obzirom na koncentraciju vlasništva i korake koje poduzimaju Perssonovi, mnogi smatraju da je povlačenje H&M-a s burze pitanje vremena.
Povlačenje bi značilo kraj jednog razdoblja, ali i početak nove ere u kojoj bi obitelj imala potpunu slobodu odlučivanja. Bez pritiska dioničara i javnih izvještaja, mogla bi tvrtku voditi prema vlastitim dugoročnim ciljevima, daleko od očiju javnosti.