Efikasna ideja

Kako je mala firma nadmudrila korporacije i preuzela tržište?

Autor: Biznis.ba
Kako je mala firma nadmudrila korporacije i preuzela tržište?
Foto: X.com

Dollar Shave Club je jedan od najboljih primjera kako mala firma s pametnim poslovnim modelom i odličnim marketingom može poremetiti cijelu industriju i preuzeti dio tržišta od korporativnih giganata.

Osnovan 2011. godine, Dollar Shave Club je krenuo s jednostavnom, ali izuzetno efikasnom idejom: muškarcima omogućiti da dobiju visokokvalitetne britvice po pristupačnoj cijeni putem pretplate, bez potrebe da idu u prodavnicu i plaćaju preskupe proizvode.

Prije njihovog dolaska na tržište, industrija muških britvica bila je u potpunosti dominirana brendom Gillette, koji je koristio tradicionalni model prodaje – skupi marketinški budžeti, masovna distribucija kroz prodavnice i relativno visoke cijene proizvoda. Dollar Shave Club je prepoznao priliku i odlučio promijeniti pravila igre, uvodeći direktan odnos s kupcima putem online pretplatničkog servisa.

Njihov uspjeh nije došao slučajno. Odmah po lansiranju, kompanija je objavila viralni video pod nazivom „Our Blades Are F*ing Great“**, u kojem je osnivač Michael Dubin, na humorističan i autentičan način, objasnio prednosti njihove usluge. Video je postao hit preko noći, a kompanija je u prvih 48 sati privukla desetine hiljada pretplatnika. Ovaj potez je pokazao koliko je dobar marketing ključan za uspjeh manjih brendova koji se takmiče s korporacijama koje imaju daleko veće budžete.

Ključna inovacija Dollar Shave Cluba nije bila samo u direktnoj prodaji potrošačima, već i u modelu pretplate. Umjesto da kupci moraju sami brinuti o tome kada će kupiti nove britvice, oni su ih dobijali automatski, svakog mjeseca, direktno na kućnu adresu. Ovaj model ne samo da je pojednostavio kupovinu, već je i osigurao stabilan i predvidljiv prihod za kompaniju, što je omogućilo skaliranje poslovanja.

Osim toga, Dollar Shave Club je od samog početka izgradio jak brend koji se razlikovao od sterilne, korporativne slike koju su gajili tradicionalni proizvođači britvica. Njihov ton komunikacije bio je zabavan, neformalan i blizak potrošačima, što je dodatno učvrstilo lojalnost kupaca.

Naravno, veliki igrači na tržištu nisu mogli ignorisati rast Dollar Shave Cluba. Gillette je pokušao odgovoriti pokretanjem vlastitog pretplatničkog servisa, ali je već bilo kasno – Dollar Shave Club je već izgradio svoju bazu lojalnih kupaca i postao sinonim za novi način kupovine britvica.

Konačna potvrda njihovog uspjeha došla je 2016. godine, kada je globalni gigant Unilever kupio Dollar Shave Club za milijardu dolara u kešu. Ovo je bio jasan pokazatelj koliko su tradicionalne kompanije shvatile da je poslovni model Dollar Shave Cluba ne samo održiv, već i izuzetno vrijedan.

Ova priča pokazuje da uspjeh u biznisu nije rezervisan samo za velike kompanije s ogromnim budžetima. Kreativnost, razumijevanje tržišta i sposobnost da se pruži bolje iskustvo kupcima mogu učiniti da mala firma preokrene cijelu industriju. Dollar Shave Club je dokazao da inovativan pristup i dobar marketing mogu dovesti do nevjerovatnog uspjeha, čak i u industrijama koje izgledaju zatvorene za nove igrače.