Najstarija britanska kompanija proizvodi luksuzni nakit od recikliranog e-otpada
Zvanični proizvođač britanskih novčića, Royal Mint najavio je da će ekstrahovati održivo zlato iz do 4.000 tona e-otpada godišnje u novoj fabrici u Južnom Welsu.
Najstarija britanska kompanija predstavila je planove za pretvaranje visokokvalitetnog održivog zlata ekstrahovanog iz štampanih ploča televizora, laptopova i mobilnih telefona u luksuzni nakit u novoj fabrici.
Objekat od 3.700 kvadratnih metara će koristiti patentiranu "prvu na svijetu" tehnologiju kanadske firme Excir za ekstrahovanje zlata iz do 4.000 tona štampanih ploča pronađenih u odbačenim elektronskim uređajima svake godine.
Fabrika je prvi put primijenila inovativnu tehnologiju firme Excir na industrijskom nivou i tvrdi da će to ponuditi novi, održiviji način za "iskopavanje" visokokvalitetnog zlata čistoće 999,9 za korištenje u luksuznoj kolekciji nakita.
Proizvodi od zlata dobijenog iz e-otpada koje prodaje Royal Mint uključuju priveske, prstenje i minđuše, kao i naručene ogrlice i "chokere".
Dragocjeni materijali iz e-otpada vrijedni skoro milijardu funti
Svjetski savjet za zlato procijenjuje da je reciklirano zlato oko 10.000 puta manje intenzivno u emisiji gasova staklene bašte u poređenju sa iskopanim zlatom, prenosi Ekapija.
Prema posljednjem Globalnom monitoru e-otpada Ujedinjenih nacija, količina odbačene tehnologije takođe raste za 2,6 miliona tona svake godine, sa rekordnih 62 miliona tona e-otpada proizvedenih u 2022. godini - što je povećanje od 82% u odnosu na 2010.
Nedavna studija neprofitne organizacije Material Focus je otkrila da bi dragocjeni materijali kao što su zlato, srebro i bakar sadržani u milionima električnih predmeta koji se ili gomilaju, bacaju, ilegalno izvoze ili kradu mogli dodati 927 mil GBP britanskoj ekonomiji.
U Royal Mintu ističu da se transformišu za budućnost, a otvaranje fabrike za oporavak plemenitih metala označava ključni korak u tom putovanju.
- Ne samo da čuvamo ograničene plemenite metale za buduće generacije, već takođe čuvamo stručnu izradu po kojoj je Royal Mint poznat stvaranjem novih radnih mjesta i prilika za obuku naših zaposlenih. Imamo ambiciozne planove, i ponosna sam što čuvamo Royal Mint za još 1.100 godina - rekla je En Jesop, izvršna direktorica kompanije.
Pad u korišćenju gotovine bio je katalizator za inovacije i diversifikaciju u kompaniji. Royal Mint je takođe aktivno angažovan u stvaranju prve industrijske Međunarodne organizacije za standardizaciju (ISO) za definiciju recikliranog zlata, pomažući da se obezbijedi jasnoća za industriju, potrošače i zainteresovane strane o tome kako pristupiti izvorima recikliranog zlata.