
Američke vlasti u utorak su na popis stranih kompanija kojima je zakonski ograničen izvoz naprednih tehnologija uvrstile šest podružnica kineske Inspur Grupe, glavne tvrke za cloud computing i big data u toj zemlji, uz još desetke drugih manjih kineskih firmi.
Kao razlog za sankcije protiv Inspura američko ministarstvo trgovine navelo je njegovu ključnu ulogu u razvoju superkompjuteri za kinesku vojsku. Pet snakcioniranih podružnica nalazi se u Kini, dok je šesta na Tajvanu, dok je matična holding kompanija, Inspur Group, uvrštena na popis sankcija još 2023.
Inspurove firme-kćeri su se tako našle u skupini od oko 80 kompanija i istraživačkih instituta koji su u utorak uvršteni na popis izvoznih sankcija. Od njih je preko 50 u Kini, dok se ostale nalaze na Tajvanu, u Iranu, Pakistanu, Južnoafričkoj Republici i Ujedinjenim Arapskim Emiratima.
Sankcioniranje Inspura trebalo bi za cilj imati sprečavanje Kine da razvije kompjuterske kapacitete visokih performansi, kvantnu tehnologiju i napredne oblike umjetne inteligencije, kao i onemogućavanje kineskog programa za razvoj hipersoničnog oružja.
“Nećemo dopustiti suparničkim državama da koriste američku tehnologiju kako bi ojačali vlastite vojne kpacitete i ugrožavali živote Amerikanaca,” rekao je prilikom objave o sankcijama američki ministar trgovine Howard Lutnick. Kinesko veleposlanstvo u Washingtonu priopćilo je u utorak da se “čvrsto protivi tim koracima koje je poduzeo SAD,” i da zahtijeva da se “smjesta prestanu koristiti vojni razlozi kao izgovor za politizaciju i instrumentalizaciju trgovinskih i tehnoloških pitanja,” prenosi Reuters.
SAD također želi omesti iransku proizvodnju dronova i sličnih vojnih tehnologija, te spriječiti iranski program razvoja balističkih projektila i nuklearnih aktivnosti.
Sankcije funkcioniraju tako da američka vlada uvrštava kompanije na popis pravnih entiteta kojeg održava ministarstvo trgovine, i na kojem se nalaze firme koje iz nekog razloga ugrožavaju američku nacionalnu sigurnost, ili su štetne za američku vanjsku politiku. To znači da američkim firmama nije dopušteno prodavati robu ili usluge kompanijama s popisa, osim ako ne predaju molbu ministarstvu i dobiju posebne dozvole – što se u većini slučajeva odbija.
Dužnosnik američkog ministarstva trgovine Jeffrey Kessler izjavio je da vlada želi spriječiti zloupotrebu američkih tehnologija i robe “za računalstvo visokih performansi, razvoj hipersoničnih projektila, te obuku borbenih aviona i bespilotnih letjelica koji ugrožavaju našu nacionalnu sigurnost.” Grupa Inspur nije se oglasila o američkoj odluci.
Kada je Inspur grupa prvi put uvršten na popis sankcioniranih kompanija u martu 2023. godine, direktori iz američkih proizvođača čipova kao što su AMD i nVidia morali su ulagačima odgovarati na teška pitanja o poslovnoj povezanosti s tom kineskom firmom, a nejasno je bilo znače li sankcije da moraju prestati s isporukom čipova i Inspurovim firmama-kćerima. Nejasno je jesi li američki proizvođači poluvodiča nastavili s isporukom poluvodiča tim tvrtkama, a u utorak ni AMD ni nVidia nisu htjeli davati nikakve komentare.
Druge veće kompanije dodane na popis sankcija su kineske Nettrix Information Industry, Suma Technology, i Suma-USI Electronics. Američka vlada kaže da su one dodane na popis jer se bave razvojem egzaskalarnih superračunala, koja mogu velikom brzinom obrađivati ogromne količine podataka, i procesuirati simulacije velikih razmjera.
Osim toga, sarađivale su sa kineskom kompanijom Sugon, također poznatoj kao Dawning Information Industry, koja proizvodi servere i koja je još 2019. godine uvrštena na popis sankcioniranih zbog gradnje superkompjutera koje koristi kineska vojska.