
Deutsche Bank se tokom 2024. sukobljavala s Evropskom centralnom bankom zbog bojazni da bi njemački kreditni institut mogao potcijeniti koliko bi zajmova bilo rizično, rekli su upućeni za Financial Times.
ECB je više puta izrazio zabrinutost zbog Deutscheovog upravljanja kreditnim rizikom i njegovih metoda procjene rizika.
Deutsche je na kraju izdao dva upozorenja investitorima da će izdvajanja za loše kredite 2024. biti veća od prvobitno procijenjenih 1,5 milijardi eura.
Prijavio je izdvajanja od 1,8 milijardi eura za 2024., što je 22 odsto više nego u 2023., i naveo u godišnjem izvještaju u januaru da očekuje samo “djelimičnu stabilizaciju” kreditnih gubitaka u 2025. Do kraja 2024. najveća njemačka banka je rezervisala 5,7 milijardi eura za potencijalne gubitke iz ukupnog kreditnog portfolija od 485 milijardi eura, piše Seebiz.
Deutsche je takođe saopštio, usred upozorenja o lošim kreditima, da će njegov glavni direktor za rizike, Olivier Vigneron, napustiti funkciju nakon samo jednog trogodišnjeg mandata u banci. Planirano je da ode u maju, kada mu ističe ugovor.
Zabrinutost ECB-a proširila se i na njen nadzor nad finansijskim operacijama banke koje uključuju finansijsku polugu, što datira još iz 2020. godine, kada je Deutsche odbio zahtjev za smanjenje svojih aktivnosti nakon revizije zajmova s finansijskom polugom u cijelom sektoru.
Drugi izvor je naveo da je ECB doveo u pitanje interna očekivanja Deutschea za gubitke od kredita u 2024., koja su tada iznosila 1,5 milijardi eura, sugerišući da bi realniji iznos bio bliži 2,5 milijarde eura.
Deutsche je odbio taj zahtjev, tvrdeći da njegov revizor ne bi prihvatio tako visok nivo rezervacija, jer bi poreske vlasti osporile tu odluku budući da bi smanjila profit banke, a time i njen poreski račun.
Drugi izvor rekao je FT-u da je ECB prvobitno signalizirao Deutscheu da bi potencijalno mogao povećati individualni dodatni kapital banke – njen takozvani zahtjev za stup 2 – znatno više od povećanja od 25 baznih poena koje je na kraju nametnuo, zbog bojazni u vezi sa upravljanjem rizicima u banci.
Njemačka banka je uspješno lobirala za ograničavanje tog povećanja, dodao je izvor.
Treći upućeni sagovornik rekao je da se razlika u stavovima između banke i ECB-a s vremenom smanjila.
Deutsche je za FT izjavio da vodi “stalni i konstruktivan dijalog s našim regulatorima”, dodajući da su teme razgovora uključivale “upravljanje rizicima i pristup rezervisanju, te da naravno uzimamo u obzir njihove povratne informacije”.
Banka je poručila da je to “uobičajni poslovni proces u cijeloj industriji” i da se “osjeća sigurno” u vezi sa svojim metodama upravljanja rizikom i rezervacijama, koje su potvrdili njeni revizori.