Kreatori evropske politike čeznuli su za većim bankama širom kontinenta.
A Italija bi im mogla ispuniti njihovu želju velikim krugom spajanja i preuzimanja, kažu analitičari s kojima je razgovarao CNBC.
Godinama nakon krize državnog duga u regiji i vladinog spašavanja Banca Monte dei Paschi (BMPS) koji ju je spasio od kolapsa, mnogi gledaju na talijanski bankarski sektor novim očima.
"Ako procjenjujete pojedinačne banke u Italiji, teško je ne vjerovati da će se nešto dogoditi, rekao bih, u sljedećih 12 mjeseci", rekao je Antonio Reale, jedan od čelnika evropskih banaka u Bank of America, za CNBC.
Reale je istaknuo da je BMPS rehabilitiran i da mu je potrebna ponovna privatizacija, također je rekao da UniCredit sada sjedi na "relativno velikoj hrpi viška kapitala", i šire gledano, da talijanska vlada ima novi industrijski plan.
UniCredit, posebice, nastavlja iznenađivati tržišta nekim zvjezdanim kvartalnim dobicima. Prošle je godine zaradio 8,6 milijardi eura (porast od 54% na godišnjoj razini), zadovoljivši ulagače putem otkupa dionica i dividendi.
U međuvremenu, BMPS, koji je 2017. spašen za 4 milijarde eura, na kraju se mora vratiti u privatne ruke prema sporazumu s evropskim regulatorima i talijanskom vladom. Govoreći u martu, talijanski ministar gospodarstva Giancarlo Giorgetti rekao je da "postoji konkretna obveza" s Evropskom komisijom o oduzimanju državnog udjela u BMPS-u, prenosi SEEbiz.
"Općenito, vidimo prostor za konsolidaciju na tržištima kao što su Italija, Španija i Njemačka", rekao je Nicola De Caro, viši potpredsjednik u Morningstaru, za CNBC putem e-pošte, dodajući da je "domaća konsolidacija vjerovatnija od europskih prekograničnih spajanja na neke strukturalne prepreke."
Dodao je da uprkos nedavnoj konsolidaciji u talijanskom bankarstvu, koja uključuje Intesa-Ubi, BPER-Carige i Banco-Bpm, "još uvijek postoji značajan broj banaka i fragmentacija na razini srednje veličine."
"UniCredit, BMPS i neke srednje velike banke vjerovatno će igrati ulogu u potencijalnoj budućoj konsolidaciji bankarskog sektora u Italiji", dodao je De Caro.
Govoreći za CNBC u srpnju, izvršni direktor UniCredita Andrea Orcel naznačio je da po trenutnim cijenama ne vidi nikakav potencijal za sklapanje poslova u Italiji, ali je rekao da je otvoren za tu mogućnost ako se tržišni uvjeti promijene.
„Unatoč našem učinku, još uvijek trgujemo s diskontom u odnosu na sektor [...] tako da ako bih trebao izvršiti te akvizicije, morao bih otići svojim dioničarima i reći da je ovo strateški, ali zapravo ću razrijediti tvoj povratak i ja to neću učiniti”, rekao je.
"Ali ako se to promijeni, tu smo", dodao je.
Paola Sabbione, analitičarka u Barclaysu, vjeruje da će italijanska bankarska spajanja i preuzimanja biti visoko postavljena ako do toga dođe.
“Monte dei Paschi traži partnera, UniCredit traži moguće mete. Stoga bi iz tih banaka u teoriji moglo nastati nekoliko kombinacija. Međutim, nijednoj banci nije hitno potrebna", rekla je CNBC-u putem e-pošte.
Evropski dužnosnici sve više govore o potrebi za većim bankama. Francuski predsjednik Emmanuel Macron, primjerice, rekao je u svibnju u intervjuu za Bloomberg da je evropskom bankarskom sektoru potrebna veća konsolidacija. Međutim, još uvijek postoji određeni skepticizam prema navodnim mega poslovima. U Španiji se, na primjer, vlada usprotivila BBVA-inoj ponudi za Sabadell u maju.