Njemačke banke pod pritiskom zbog slabe ekonomije sa strepnjom čekaju Trumpa
Stagnacija u ekonomiji, prijeteći trgovinski sukob s novoizabranim američkim predsjednikom Donaldom Trumpom, pad cijena komercijalnih nekretnina – njemačka centralna banka vidi čitav niz rizika za bankarski sektor zemlje.
Finansijski sistem suočava se s akutnim izazovima zbog geopolitičkih napetosti i slabe ekonomije, rekao je član uprave Bundesbanke Michael Theurer na predstavljanju Izvještaja o finansijskoj stabilnosti za ovu godinu.
Ishod američkih izbora dodatno povećava neizvjesnost u ionako oslabljenoj njemačkoj ekonomiji.
Trump je najavio nove carine od 10 do 20 posto na uvoz iz Evrope. To bi moglo posebno teško pogoditi Njemačku kao izvoznu ekonomiju.
"Rizici povezani s geopolitičkim napetostima ostaju visoki i mogu ugroziti stabilnost finansijskog sistema", upozorio je Toyrer. "Banke bi trebale uključiti geopolitičke rizike u svoje planove i pripremiti se za vrlo negativne ishode."
Kriza na tržištu komercijalnih nekretnina također nije gotova. “Prema našim procjenama, vjerovatnost daljnjeg pada cijena je vrlo velika”, rekao je član uprave Bundesbanke.
Zbog trenda rada od kuće sve je manja potreba za uredskim prostorom, što već duže vrijeme pritiska tržište u mnogim zemljama. Također, mnogi poslovni prostori ostaju prazni jer potrošači sve više kupuju putem interneta, prenosi SEEbiz.
S druge strane, prema ocjeni Bundesbanke, finansijski sistem dobro je podnio najdrastičnije povećanje kamata u posljednjih 25 godina.
U srpnju 2022. Evropska centralna banka (ECB) okončala je svoju višegodišnju politiku nulte i negativne kamatne stope kako bi obuzdala val inflacije. ECB je tada 10 puta zaredom podizala kamate.
U međuvremenu su kamatne stope u eurozoni ponovno snižene.
Bundesbank navodi da se njemački finansijski sistem u proteklih 12 mjeseci pokazao stabilnim. Međutim, Toyrer upozorava da banke moraju ostati oprezne.