Svjetska banka poboljšala je prognozu rasta globalne ekonomije za ovu godinu, i to za 0,2 postotna boda na 2,6 posto. Porast je uglavnom posljedica otporne privatne potrošnje u SAD-u.
Očekivanja za sljedeću godinu za svijet ostala su na 2,7 posto rasta, što je inače ispod prosječne stope od 3,1 posto iz perioda prije pandemije.
Prema posljednjoj procjeni Svjetske banke, razvijena će ekonomija ove godine ostvariti rast od 1,5 posto, nakon što se u januaru predviđao rast od 1,2 posto. Povećanje prognoze gotovo je u potpunosti posljedica poboljšanih izgleda za SAD, sažima prognozu francuska novinska agencija AFP.
Svjetska banka predviđa da će američki bruto domaći proizvod (BDP) ove godine porasti 2,5 posto, što je čak 0,9 postotnih bodova više nego što je predviđala u januarskoj prognozi. Na korekcije se odlučila na račun snažne privatne i javne potrošnje u najvećoj ekonomiji svijeta, kao i zbog sve manjeg uvoza.
Upravo je poboljšanje američke prognoze rasta odgovorno za 80 posto boljih izgleda za globalni BDP, rekao je danas novinarima Ayhan Kose, zamjenik glavnog ekonomista Svjetske banke.
Očekuje se da će europodručje imati ekonomski rast od 0,7% ove godine i 1,4% sljedeće godine. Prognoza za ovu godinu tako nije mijenjana, ali je za 2025. korigirana naniže – za 0,2 postotna boda, prenosi SEEbiz.
Organizacija je također poboljšala izglede za Kinu. Tamo se ove godine očekuje rast BDP-a od 4,8 posto, što je 0,3 postotna boda više od prethodne procjene. Ipak, i dalje postoji zabrinutost za stanje tamošnjeg sektora nekretnina, koji je glavni uzrok usporavanja ekonomskog rasta.
Očekuje se da će ove godine brzorastuće zemlje i zemlje u razvoju zabilježiti rast BDP-a od 4,0 posto, što je malo iznad januarske prognoze.
"Rast svjetske ekonomije na nižim je nivoima nego prije 2020.", posljednju je ekonomsku prognozu popratio glavni ekonomist Svjetske banke Indermit Gill, dodavši da su izgledi za najsiromašnije ekonomije "još više zabrinjavajući".
"Tamo se suočavaju s problemima otplate duga, ograničenim mogućnostima trgovine i skupim klimatskim događajima", upozorio je. Bit će potrebno pronaći načine za privlačenje novih privatnih investicija i smanjenje javnog duga, poručio je.