Švicarska centralna banka (SNB) izvijestila je da je u trećem tromjesečju poslovala u plusu zbog povećane cijene vrijednosti zlata i boljim rezultatima ulaganja u stranu imovinu.
Lani je SNB poslovao s gubitkom od 3,2 milijarde švicarskih franaka odnosno 3,34 milijarde eura, zbog 8,5 milijardi franaka minusa na pozicijama u domaćoj valuti. U 2022. godini SNB je poslovao s najvećim minusom otkada je osnovan, od 132,5 milijardi franaka, zbog pada vrijednosti portfelja dionica i obveznica.
U razdoblju od jula do septembra ove godine SNB je poslovao u plusu od 5,67 milijardi švicarskih franaka odnosno 6,03 milijarde eura. U ljeto prošle godine bilježili su gubitak od 12 milijardi franaka.
Prihod od zlatnih rezervi iznosio je u ljetnom tromjesečju 4,41 milijardu franaka. U istom prošlogodišnjem razdoblju rezerve su im neto donijele gubitak od 132 miliona franaka. Pozitivan rezultat proizlazi iz skoka cijena plemenitog metala, za 31 posto od početka godine. SNB drži u rezervama 1.040 tona zlata, napominje Reuters.
Potražnja za zlatom tradicionalno jača u razdobljima pojačanih geopolitičkih napetosti, a u ovoj godini poticaj cijenama bile su i snižene kamatne stope i neizvjestan ishod predsjedničkih izbora u SAD-u, ali i skok američkog javnog duga, prenosi Hina.
Švicarska centralna banka ubilježila je i 3,08 milijardi franaka dobiti na pozicijama u stranim valutama ukupne vrijednosti. Lani su u toj stavci bilježili minus nešto veći od devet milijardi franaka.
SNB ulaže u stranu imovinu, uključujući i dionice američkih proizvođača čipova Nvidije i tehnološkog diva Applea, Vrijednost tih ulaganja iznosila je na kraju septembra 738,36 milijardi franaka i bila je veća za devet posto nego na kraju rujna 2023. godine, pokazuje izvještaj.
Pozicije u domaćoj valuti donijele su SNB-u, u trećem tromjesečju minus od 1,7 milijardi franaka, manji za 35 posto nego u trećem prošlogodišnjem tromjesečju.
Rezultati za razdoblje od januara do septembra pokazuju plus od 62,5 milijardi franaka. U istom razdoblju prošle godine iznosio je 1,69 milijardi franaka.