Japanski referentni indeksi pali su čak 5% u petak, pri čemu je većina azijsko-pacifičkih tržišta pala nakon rasprodaje na Wall Streetu tokom noći zbog zabrinutosti zbog recesije.
Nikkei je produžio svoj pad od 2,62% u četvrtak kako bi predvodio gubitke u regiji i dosegnuo najnižu razinu od februara.
I Nikkei i Topix smanjili su gubitke kasnije tokom sesije i zadnji put su se trgovali na 4,56% odnosno 4,47%.
Neke dionice teške kategorije koje su pale uključuju Softbank Group, koji je pao preko 5%, dok su trgovačke kuće Mitsui
i Marubeni zabilježio gubitke od preko 8%, odnosno 6%. Poluvodička firma Tokyo Electron pala je preko 9%.
Prinosi na japanske državne obveznice su pali, s prinosom na referentnoj 10-godišnjoj JGB pao ispod granice od 1% i dosegnuo najnižu razinu od 20. lipnja.
Južnokorejski Kospi pao je 3,19%, uglavnom povučen dionicama banaka, dok je mali kapital Kosdaq pao 3,46%.
Međutim, dionice K-popa bile su svijetla tačka za tržište. Dionice sve četiri uvrštene K-pop kompanije prkosile su široj rasprodaji i porasle u petak, predvođene Hybeom nakon što je firma objavila svoju novu poslovnu strategiju u četvrtak nakon radnog vremena tržišta.
Australski S&P/ASX 200 pao je 2,14%, povukavši se sa svoje najviše razine svih vremena u četvrtak.
Hong Kong Hang Seng indeks bio je 2% niži, dok je kineski CSI 300 zabilježio najmanji gubitak u Aziji, pad od 0,66%
Zasebno, podaci o inflaciji u Južnoj Koreji za juli bili su nešto viši od očekivanih, s indeksom potrošačkih cijena u zemlji koji je porastao za 2,6% na godišnjoj razini, u usporedbi s 2,5% koliko su očekivali ekonomisti koje je anketirao Reuters, prenosi SEEbiz.
Sumorno raspoloženje na azijskim tržištima dolazi nakon rasprodaje na Wall Streetu tijekom trgovanja u četvrtak, na kojem su sva tri glavna američka indeksa pala zbog straha od recesije.
Dow Jones Industrial Average pao je 1,21%, dok je S&P 500 pao 1,37%, a tehnološki teški Nasdaq Composite 2,3%.
Indeks Russell 2000, referentna vrijednost za mala kapitalizacija koja je u posljednje vrijeme ojačala, pao je za 3%.
U SAD-u su svježi podaci potaknuli strahove od moguće recesije i bojazni da bi Federalne rezerve mogle prekasno smanjiti kamatne stope.
Početni zahtjevi za pomoć nezaposlenima porasli su najviše od augusta 2023. Indeks proizvodnje ISM, barometar fabričke aktivnosti u SAD-u, dostigao je 46,8%, što je gore od očekivanja i signalizira smanjenje privrede.
Nakon ovih podataka, prinos na 10-godišnje trezorske obveznice pao je ispod 4% prvi put od februara.