
Berza u New Yorku pretrpjela je nekoliko udaraca posljednjih dana, povezanih s Trumpovim carinama, sezonskom komponentom, ali i zabrinutošću da američki potrošači popuštaju.
U historiji američkih berzi, februar je u postizbornoj godini u prosjeku najgori mjesec u godini, a i ovoga je puta viđena crvena boja, iako je porasla u prvoj polovici mjeseca. S&P 500 dosegnuo je rekordnu visinu 19. februara, a zatim je, usred sve veće volatilnosti, uslijedio zaokret i pad ispod psihološki važne granice od 6000 bodova. U prošloj je sedmici taj indeks (uz pad u sektoru informacijskih tehnologija od četiri posto) izgubio postotak, nakon što su znatno veći gubici ublaženi ohrabrujućim završetkom trgovanja u petak. Ulagači su prvo negativno reagirali na spor između Trumpa i Zelenskog, a potom su ignorirali ovu diplomatsku zavrzlamu.
Nedavni makroekonomski podaci u SAD-u mješoviti su. Januarski indeks PCE cijena za izdatke za osobnu potrošnju, najvažnija Fedova mjera inflacije, porastao je 2,5 posto na godišnjoj razini. U decembru je PCE inflacija iznosila 2,6 posto. Zabrinjavajući januarski pad potrošnje iznosio je 0,2 posto u odnosu na decembar, odnosno 0,5 posto kada se uzme u obzir inflacija. Ovo je najveći pad od februara 2021., prenosi SEEbiz. Budući da potrošači doprinose s dvije trećine američkog BDP-a, takve su smjernice zabrinjavajuće. Loše vijesti stižu i s tržišta nekretnina. Prodaja rabljenih kuća pala je na najnižu tačku u dvije decenije, a više carine na čelik i aluminij još više podižu cijene nekretnina. U međuvremenu, Freddie Mac, jedan od ključnih igrača na tržištu hipotekarnih kredita, upozorava da je broj dužnika koji kasne s otplatom rata čak i veći nego tokom financijske krize 2008. godine.
Rastući pesimizam vidljiv je i kod malih ulagača. U sedmici do 27. februara, prema istraživanju Američkog udruženja maloprodajnih investitora, samo je 19 posto privatnih ulagača bilo optimistično, što je najmanje u gotovo dvije godine. Više od 60 posto bili su "medvjedi" (odnosno ulagači koji očekuju pad cijena dionica u sljedećih šest mjeseci). Da je uzbuđenje splasnulo govore i vrijednosti nekih dionica koje su prije vrtoglavo rasle, a sada su daleko od rekorda: Bitcoin rudar CleanSpark odmaknuo se od vrha za više od 60 posto, MicroStrategy za gotovo 50 posto, Tesla (tržišna vrijednost pala ispod trilijun dolara) za 40 posto, Palantir za više od 30 posto, Nvidia za gotovo 20 posto. Nije pomogla ni Nvidijina najava snažnog tromjesečnog profita (+72% u odnosu na prethodnu godinu) i prihoda (39,3 milijarde USD; +78%).
Kineski "low-cost igrač" DeepSeek za sada nema negativan utjecaj na Nvidiju, no investitori su sve zahtjevniji i ukazuju na nižu bruto maržu koju Nvidia predviđa za tekuće tromjesečje (trebala bi iznositi 71%, analitičari su očekivali nekoliko postotnih bodova više), te sporiji rast prihoda segmenta podatkovnih centara. Dionice Nvidije pale su u četvrtak (dan nakon objave rezultata) više od osam posto, čime je tržišna kapitalizacija developera čipova neophodnih za usluge umjetne inteligencije pala ispod 3 biliona dolara (samo je Apple ostao iznad te granice). Prvi čovjek Nvidije, Jensen Huang, vrlo je optimistično govorio o Blackwell čipu (koji je ukupnom prihodu pridonio s 11 milijardi dolara) i tvrdi da za njim vlada nevjerovatno velika potražnja.