Veliki pad indeksa

Problemi na azijskim tržištima nakon Trumpovih carina

Autor: Biznis.ba
Problemi na azijskim tržištima nakon Trumpovih carina
Foto: Azijska berza

Azijsko-pacifička tržišta zabilježila su pad u četvrtak, nakon što je američki predsjednik Donald Trump uveo velike recipročne carine za više od 180 zemalja i teritorija - od kojih je nekoliko u regiji.

U grafikonima objavljenim na društvenim mrežama, Bijela kuća je pokazala efektivne carinske stope za koje tvrde da druge zemlje nameću američku robu, uključujući "valutnu manipulaciju i trgovinske barijere".

Bijela kuća rekla je Eamonu Javersu iz CNBC-a u srijedu da će nova recipročna stopa za Kinu biti dodana postojećim carinama od ukupno 20%, što znači da je prava carinska stopa za Peking prema ovom Trumpovom mandatu 54%.

U međuvremenu, roba iz Indije, Južne Koreje i Australije suočava se s carinama od 26%, 25% odnosno 10%.

Chris Kushlis, glavni makro strateg za tržišta u nastajanju u T. Rowe Priceu, kaže da nove carine "predstavljaju značajno povećanje carina na azijski izvoz, i nedvojbeno više nego što je tržište očekivalo."

Na SAD otpada približno 15% izvoza iz regije, što znači da bi povećanje carina u rasponu između 20% i 35% "predstavljalo značajnu prepreku rastu ove godine, posebno za otvorenija gospodarstva orijentirana na trgovinu", istaknuo je.

“Mnoga azijska gospodarstva imaju relativno visok udio svoje izvozne dodane vrijednosti koja završava u SAD-u, tako da će široka primjena carina na globalnoj razini spriječiti učinke na preusmjeravanje trgovine”, dodao je Kushlis.

Ono što je zanimljivo jest da Kina, "koja ima najveći trgovinski deficit sa SAD-om, nema najveće recipročne carine", rekao je Stephen Dover, glavni tržišni strateg i voditelj Franklin Templeton instituta u Franklin Templetonu.

Umjesto toga, naglasio je da jugoistočna Azija - koja je imala koristi od prošlih carina protiv Kine - ima "neke od najviših recipročnih carina", prenosi SEEbiz.

Japanska su tržišta predvodila gubitke u Aziji. Referentni indeks Nikkei 225 pao je 3,10%, smanjivši gubitke od preko 4% u ranoj trgovini, dok je širi Topix indeks pao 3,48%.

Hongkonški Hang Seng indeks pao je 1,58 posto, dok je kineski CSI 300 pao 0,71 posto.

U Južnoj Koreji Kospi indeks pao je 0,94%, smanjivši gubitke od preko 3%, dok je mali kapital Kosdaq pao 0,21%.

Australski S&P/ASX 200 pao je 0,89% u posljednjem satu trgovine.

Indijski referentni indeks Nifty 50 otvorio je pad od 0,34%, dok je širi BSE Sensex pao za 0,46%.

Promptno zlato dosegnulo je rekordnu vrijednost i trgovalo se za 3.148,84 dolara po unci u 11.58 sati po singapurskom vremenu, dok su ulagači hrlili u taj plemeniti metal.