pregled

Svjetske berze u 2024: Godina američkih akcija, zlata i bitcoina

Autor: Biznis.ba
Svjetske berze u 2024: Godina američkih akcija, zlata i bitcoina
Foto: Pexels

Tekuću godinu investitori privode kraju mahom zadovoljni nakon što je američko tržište dionica ponovo odbacilo snažan prinos, dok je u isto vrijeme odličan učinak zabilježilo zlato, slično kao pred pandemijsku godinu.

Godinu su obilježile brojne geopolitičke trzavice i krize, usporavanje inflacije i početak ciklusa smanjenja kamata, kao i američki izbori koji su protekli u demokratskoj atmosferi uz Trumpov povratak u Bijelu kuću.

Nafta i obveznice na dnu, dobra godina za dionice – Ni serija sukoba na Bliskom istoku niti nastavak rata u Ukrajini nisu mogli trasirati put rasta cijene sirove nafte u uvjetima slabije kineske potražnje i metiljave privrede eurozone.

Od glavnih investicijskih klasa, negativan učinak pretrpjele su i američke obveznice s višim kreditnim rejtingom nakon što su u posljednjih nekoliko mjeseci zabilježile rast prinosa (pad cijene) uprkos činjenici da je Fed započeo smanjenje kamata, prenosi Bankar me. Ambijentu viših prinosa na obveznice doprinio je solidan rast američke privrede, očekivani povećani deficiti proračuna, ali i neizvjesnost u vezi s inflacijom u novom Trumpovom mandatu.

Zlato je predvodilo dobitnike među glavnim klasama investicijske imovine u uvjetima izuzetno visokih geopolitičkih napetosti i dalje tinjajuće inflacije.

Američke dionice u sastavu indeksa S&P 500 skočile su drugu godinu zaredom preko 20 posto, a na globalnom nivou konkurirale su im japanske dionice u velikoj mjeri podržane slabljenjem jena. Europske dionice, mjereno indeksom STOXX50, porasle su tek oko osam odsto, dok je unatoč slaboj situaciji u njemačkoj privredi DAX predvodio nacionalna europska tržišta s rastom od oko 19 posto.

Godinu u kojoj je počelo trgovanje ETF-ovima na bitcoin obilježila je i ova kriptovaluta koja nosi prinos u 2024. od oko 110 posto.

S&P 500 – još jedna godina s 20+ posto prinosa – Sredinom siječnja indeks S&P 500 zabilježio je prvi rekord nakon više od dvije godine da bi se krajem prosinca domogao prinosa od oko 25 posto, što je neznatno bolje od fantastičnog učinka iz prethodne godine.

Veliki doprinos rastu ovog indeksa ponovno su dale najveće tehnološke kompanije, a sedam najvećih činile su više od trećine ove indeksne korpe u sve intenzivnijoj koncentraciji tržišta.

Veliki doprinos rastu indeksa dao je i završetak američkih izbora – najprije, jer su protekli u demokratskoj atmosferi uz neosporavanje poražene strane, a potom jer su investitori brzo počeli razmatrati afirmativne dijelove Trumpove politike kao što su deregulacija i niži porezi.

Posmatrano po sektorima, tehnološke kompanije bile su glavni nositelji rasta indeksa (komunikacijske usluge i tehnološki sektor), ali su veliki doprinos dali i sektor diskrecijske robe i usluga te financije, naročito u svjetlu očekivane deregulacije nove američke administracije.

Sektori energetike, zdravstvene zaštite i materijala stajali su na suprotnoj strani i donijeli marginalne prinose u tekućoj godini.

Rast korporativnih profita kaska za tržištem – Nakon što su u drugoj polovini 2023. godine američke korporacije počele bilježiti rast profita, očekivanja rasta za 2024. stajala su na niskim dvoznamenkastim stopama.

Kao i u prethodnom razdoblju ovaj optimistički scenarij nije ostvaren pa su očekivanja gurnuta u budućnost te se sada očekuju dvije vezane odlične poslovne godine (rast profita od po 14 posto) u odnosu na 10-godišnji prosjek od oko osam odsto.

Ovogodišnji rast profita predvodile su tehnološke kompanije, a njihov dobar učinak očekuje se i u narednoj godini s nešto lošijom stopom rasta profita od očekivanih blizu 20 posto u 2024.

Analitičari trenutno očekuju da će veliki oporavak korporativnih profita biti ravnomjernije raspoređen po sektorima, pa bi nakon dužeg vremena kompanije iz indeksa, mimo tehnološkog sektora, mogle donijeti dvoznamenkastu stopu rasta krajnjeg rezultata.