Vrijednost dolara prema korpi valuta prošle sedmice pala jer su učvršćena očekivanja da će američki Fed u rujnu smanjiti kamatne stope, pa see kurs eura probio iznad 1,10 dolara.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke prema šest najvažnijih svjetskih valuta, prošle je sedmice a oslabio 0,7 posto, na 102,40 bodova.
Pritom je kurs dolara prema euru pao oko 1 posto, pa je cijena eura dosegnula 1,1027 dolara. No, američka je valuta ojačala prema prema japanskom jenu, za 0,7 posto, pa je njezin kurs dosegnuo 147,60 jena.
Slabost dolara prema većini najvažnijih svjetskih valuta posljedica je učvršćenih očekivanja da će američka središnja banka na sjednici idućega mjeseca smanjiti kamatne stope.
Naime, prošle sedmice objavljeni podaci o potrošačkim i proizvođačkim cijenama pokazali su da inflacija u SAD-u i dalje postupno popušta, pa se polagano primiče Fedovoj ciljanoj razini od 2 posto.
Zbog toga se na tržištu procjenjuje da postoji oko 75 posto izgleda da će Fed u rujnu smanjiti kamatne stope za 0,25 postotnih bodova.
Prije 10-ak dana procjenjivalo se da postoji velika mogućnost da će Fed na toj sjednici smanjiti kamate za oštrijih 0,50 postotnih bodova jer su se ulagači plašili recesije u američkoj ekonomiji.
No, izgledi i za recesiju i za oštriji rez kamata prošle sedmice splasnuli nakon izvještana o solidnom rastu potrošnje u SAD-u, najvećem pokretaču bruto domaćeg proizvoda (BDP). Strahovanja od recesije splasnula su i zahvaljujući izvještaju o padu nezaposlenosti, što pokazuje da je tržište rada i dalje snažno.
Kako bi smanjenjem kamata Feda bila ublažena razlika u kamatama između američke i Evropske centralne banke, kurs eura probio se prošle sedmice iznad 1,10 dolara, blizu najviše razine u ovoj godini, prenosi SEEbiz.
Iduće sedmice u fokusu ulagača bit će govor predsjednika Feda Jeromea Powella na tradicionalnom godišnjem susretu centralnih bankara u Jackson Holeu. Ostaje za vidjeti hoće li Powell 'signalizirati' da su očekivanja o smanjenju kamata u septembru opravdana.