Cijena kvadrata stambenog prostora u Crnoj Gori, tačnije u Bijelom Polju konstantno raste posljednjih godina.
Razlog je velika potražnja, kao i stagnacija građevinarskog sektora u tom gradu, gdje se rijetko mogu vidjeti temelji za nove zgrade.
Kako su Danu kazali vlasnici jedine agencije za promet nekretninama u Bijelom Polju, Dijana i Radovan Rahović, u tom gradu je 2021. godine kvadrat mogao da se kupi po cijeni od 850 eura, dok danas cijena varira od 1.000 do 1.500 eura.
Kao vlasnici jedine agencije za promet nekretninama u Bijelom Polju odlično su upućeni u tržište, ne samo u tom gradu, nego i u ovom dijelu Crne Gore uopšte.
Kako kaže Dijana Rahović, iako su posredovanje u prometu nekretninama počeli davno, zvanično su registrovali svoju agenciju prije jedanaest godina. Pored Bijelog Polja i Crne Gore, prisutni su na tržištu nekretnina i u bivšim jugoslovenskim republikama.
“Kad je u pitanju ova godina, ponudu nekretnina bih ocijenila kao slabu. I prodaja nekretnina je tokom ove godine bila na nižem nivou. Kad je Bijelo Polje u pitanju, razlog takvog stanja na tržištu je što se u ovom gradu skoro ništa više ne gradi. Izuzetak je nekoliko zgrada koje su nedavno završene, ili je njihov završetak pri kraju. Nema stanova, a da ih ima, svi bi bili lako prodati”, kazala je Rahović.
Od “stana na dan” u budžetu i dalje neće biti prihoda
Prosjek cijene kvadrata stana u Bijelom Polju kreće se oko 1.300 eura. Rahović kao primjer uzima zgradu u gradskom naselju Ribnik, gdje je cijena kvadrata stana na početku izgradnje 2021. godine iznosila 850 eura, a cijena stanova koji su posljednji prodati dostigla je 1.350 eura po kvadratu.
Ona ističe da je problem – i to ne samo na području bjelopoljske opštine, već i šire – što ne postoji prava tržišna cijena.
“Kada su kuće u pitanju, one se veoma slabo prodaju i za njih je cijena dosta niža u odnosu na stanove i kreće se od 700 do 800 eura po kvadratu. I zemljište se veoma malo kupuje. Na seoskom području skoro da niko ništa ne prodaje, a oni sporadični prodavci sa sela ne mogu da prodaju jer je kupcima cijena visoka. Kvadrat zemlje prodaje se po cijeni od 80 centi do dva-tri eura”, objašnjava Rahović.
Ponuda placeva nije zanemarljiva, a najveću cijenu dostižu oni u Rasovu, gdje se ar prodaje po šest-sedam hiljada eura. U Strojtanici i Njegnjevu placevi se prodaju od tri do četiri hiljade, koliko je koštaju i u Nedakusima, prenose crnogorski mediji. Za plac u Bistrici traži se od 1.800 do 2.000 eura, a nešto manje u Pripčićima.
Kad je riječ o Bjelasici, tržište miruje, uprkos najavama da će na toj planini biti izgrađen ski-centar “Cmiljača”.
“Prije nekoliko godina, kada je priča o ski-centru bila u naletu, prodat je veći broj placeva, a trenutno se cijena kvadrata zemljišta na Bjelasici kreće od 500 do 1.500 eura”, kaže Rahović.
Do sada, kako je dodala, stranci nisu pokazali veće interesovanje za kupovinu nekretnina na području bjelopoljske opštine.
Ipak, da je potražnja za nekretninama u Bijelom Polju velika svjedoči i podatak da je cijena kvadrata u nedavno završenoj zgradi u centru grada dosezala, kako “Dan” saznaje, i do dvije hiljade eura po kvadratu.