UBS predviđa dalju depresijaciju američkog dolara zbog sužavanja razlika u kamatnim stopama, tekućih zabrinutosti američkog fiskalnog deficita i promjene globalnih strategija centralnih banaka.
Uprkos kratkom porastu, UBS je smanjio rejting američkog dolara na status najmanje preferiranog, dok je poboljšao euro, britansku funtu i australijski dolar.
UBS, globalna kompanija za finansijske usluge, u svom izvještaju navodi:
“I dalje očekujemo dalji pad dolara u narednim mjesecima iz nekoliko razloga.
Iako je dolar doživio kratak rast nakon revidiranih podataka o rastu BDP-a u drugom tromjesečju — podignutih na godišnju stopu od 3% sa 2,8% — i snažnijih podataka o potrošačkoj potrošnji, on je i dalje ranjiv”.
Indeks američkog dolara (DXY) opao je 3% u proteklom mjesecu, ostajući blizu donjeg kraja svog raspona od početka 2023. Analitičari UBS-a su naglasili da se “ravnoteža rizika za američki dolar čini nagnuta na donju stranu”, sugerišući da čak i pozitivna inflacija ili podaci o tržištu rada vjerovatno neće odvratiti Federalne rezerve od potencijalnog smanjenja stope u septembru, posebno ako ovi pokazatelji budu ispod očekivanja.
Prema UBS-u, nekoliko faktora je spremno da dodatno pritisne dolar. Kompanija za finansijske usluge je istakla da “razlike u kamatnim stopama izgledaju sužene”, budući da se od centralnih banaka poput Švicarske narodne banke i Evropske centralne banke očekuje da usvoje postepenije pristupe smanjenju stopa u odnosu na Federalne rezerve, prenosi Investitor me. Pored toga, UBS je podvukao da „američki fiskalni deficit ostaje zabrinjavajući“, ističući dugoročne rizike za valutu.
Kao odgovor na ovu dinamiku, Glavni investicioni sektor UBS-a prilagodio je svoju globalnu strategiju:
“U tom kontekstu, nedavno smo prebacili američki dolar na nivo ‘Najnepoželjniji’ u našoj globalnoj strategiji i pomjerili euro, britansku funtu i australijski dolar na ‘Najpoželjniji’.
Očekujemo da će svi oni ponovo zauzeti poziciju u odnosu na američki dolar u našem horizontu prognoze”, dodaje se u izvještaju.