Do kraja godine

Zlato nastavlja rast: Predviđanja Goldman Sachsa do 2.300 dolara po unci

Autor: Biznis.ba
Zlato nastavlja rast: Predviđanja Goldman Sachsa do 2.300 dolara po unci
Foto: Ilustracija

Prema analitičarima Goldman Sachsa, porast zlata od otprilike 8% od mjeseca do danas ima prostora za rast s tim da će plemeniti metal dostići 2.300 dolara za uncu do kraja godine.

U ponedjeljak su futuresi porasli i trgovali se čak do 2182 dolara za uncu. Plemeniti metal smatra se sigurnim utočištem u vrijeme geopolitičkih napetosti i pada kamatnih stopa. Proše sedmice, Federalne rezerve nastavile su signalizirati da će ove godine tri puta smanjiti kamatne stope.

Sastanak Feda "pojačao je tržišna (i naša) očekivanja da su ove godine vjerovatna tri smanjenja, dajući obnovljenu podršku zlatu za testiranje i nadmašivanje ranijeg rekorda iz marta", napisao je tim analitičara predvođen Samanthom Dart, prenosi SEEbiz.

Analitičari Goldman Sachsa poboljšali su svoju prognozu prosječne cijene zlata za 2024. s 2.090 USD na 2.180 USD po unci, ciljajući na 2.300 USD do kraja godine.

Analitičari predviđaju da će cijene zlata u bliskoj budućnosti krenuti prema drugoj fazi konsolidacije, izuzev bilo kakvog geopolitičkog iznenađenja. Međutim, "značajno smanjenje niže vjerovatno će također biti ograničeno otpornošću fizičkih kanala kupnje", napisao je Dart, citirajući kineski uvoz plemenitog metala.

"Uprkos tome, u srednjoročnom periodu nastavljamo imati konstruktivan pogled na zlato potkrijepljen mogućim popuštanjem Fed-a, što bi trebalo ključno reaktivirati kupnju ETF-a koja je uglavnom uspavana", napisao je Dart.

Povećanje cijene poluga nije povezano s nedavnim odljevima u ETF-ovima povezanim sa zlatom. Stratezi vjeruju da su ulagači rotirali novac u bitcoin ETF-ove dok je token jurio prema novim najvišim vrijednostima ranije ovog mjeseca.

Središnje banke su otkupljivale zlato na historijskim nivoima, pomažući u povećanju potražnje u posljednjih nekoliko godina.

Prilagođeno za inflaciju, zlato je dostiglo rekord 1980. kada je dostiglo 850 dolara po unci, što bi bilo jednako gotovo 3200 dolara u današnjim dolarima.