Prekomjeran stres

Burnout kod mladih poduzetnika: Kako prepoznati i zaustaviti?

Autor: Biznis.ba
Burnout kod mladih poduzetnika: Kako prepoznati i zaustaviti?
Foto: Unsplash

Burnout ili sindrom sagorijevanja predstavlja stanje emocionalne, fizičke i mentalne iscrpljenosti izazvano dugotrajnim stresom i pretjeranim poslovnim pritiskom.

Iako je najčešće povezan s radnicima u velikim korporacijama, sve više mladih poduzetnika u BiH suočava se s ovim problemom, osobito oni koji sami vode svoje biznise, često rade na više frontova i osjećaju veliki pritisak zbog uspjeha.

Poduzetnici, osobito mladi, često su puni entuzijazma, ideja i energije, no upravo to može dovesti do granice izdržljivosti. Rad bez prestanka, stalna briga o prihodima, marketingu, klijentima, poslovnoj administraciji i papirologiji ostavlja malo prostora za privatni život, odmor ili mentalni reset.

Simptomi burnouta ne pojavljuju se odjednom, već postepeno. Neki od najčešćih simptoma uključuju:

- Hronični umor, bez obzira na količinu sna

- Gubitak motivacije i osjećaj besmisla u poslu koji je nekada bio inspirativan

- Poteškoće s koncentracijom, zaboravnost i pad produktivnosti

- Osjećaj izolacije i povlačenje iz socijalnih kontakata

- Razdražljivost, anksioznost ili osjećaj krivnje zbog toga što "nisu dovoljno dobri"

- Fizičke tegobe poput glavobolja, problema sa spavanjem, ubrzanog pulsa

Ako se ovi znakovi ignoriraju, burnout može dovesti do ozbiljnijih posljedica, poput depresije, potpune demotivacije ili čak fizičkog i mentalnog sloma.

Kako prepoznati i zaustaviti burnout?

- Postavite granice – Naučite reći "ne". Nije potrebno prihvatiti svaki projekat ili biti dostupan 24/7.

- Delegirajte zadatke – Nema potrebe da sve radite sami. Čak i minimalna pomoć (freelancer, student, asistent) može značajno smanjiti opterećenje.

- Posvetite vrijeme sebi – Uzmite pauze, bilo to kratki vikend bez ekrana, šetnja prirodom ili sat vremena za vlastite aktivnosti. Odmor nije luksuz, već nužnost.

- Vratite se temeljnim razlozima – Povremeno se podsjetite na razlog zbog kojeg ste započeli svoj biznis. Ovo može pomoći u ponovnoj motivaciji i pronalaženju svrhe.

- Razgovarajte s drugima – Razmjena iskustava s drugim poduzetnicima može vam pomoći da shvatite da niste sami i da je normalno osjećati pritisak.

- Potražite stručnu pomoć – Ako osjećate da ne možete izaći iz stanja iscrpljenosti, ne bojte se potražiti pomoć terapeuta ili psihologa.

Burnout ne znači da niste dovoljno jaki, sposobni ili disciplinirani. To je znak da ste predugo nosili previše tereta sami. Uspjeh se ne mjeri brojem neprospavanih noći, već ravnotežom koju pronađete između poslovnog života, vlastitog zdravlja i ličnih interesa.