Globalne cijene kuća će porasti u naredne dvije godine, očekuje analitička agencija Fitch Ratings.
“Nominalne cijene nekretnina će rasti od niskih do srednje jednocifrenih brojeva u većini zemalja u svakoj od naredne dvije godine”, navodi se u njihovim izgledima za stanovanje i hipoteke za 2025.
Cijene rastu zbog toga što ponuda stambenih objekata ne drži korak sa potražnjom u većini zemalja u izvještaju Fitcha. Potražnja je podstaknuta niskom stopom nezaposlenosti, realnim rastom plata i nižom inflacijom, ostavljajući kupcima veći raspoloživi prihod.
Najjači rast cijena kuća očekuje se u Holandiji, Kanadi, Brazilu i Meksiku 2025. godine, podstaknut vladinim programima u Kanadi i Holandiji za podršku kupcima koji prvi put kupe, a povećanje plata kao i troškova izgradnje biće pokretač rasta u Brazilu i Meksiko.
U Kini će ekonomsko usporavanje povući cijene.
Evropsko stambeno tržište: koje su zemlje najskuplje za kupovinu kuće?
Realni prihodi domaćinstava nastavljaju da se poboljšavaju u eurozoni, podstičući potražnju i podižući cijene u gotovo svim državama članicama, prenosi Investitor me.
Jedini izuzetak je Francuska, gdje se očekuje pad cijena zbog nategnute pristupačnosti i političke neizvjesnosti koja se ne može nadoknaditi efektom povećanja cijena ograničene ponude i nižih stopa u zemlji. Međutim, očekuje se da će tempo pada biti sporiji nego prošle godine, a cijene će potencijalno početi rasti 2026. godine, stoji u izvještaju.
U Holandiji se očekuje da će porast cijena usporiti sa 13% tekuće godine na između 8% i 10% u 2025. i između 6% i 8% u 2026. Ovo je i dalje jedan od najbržih nivoa rasta na globalnom nivou, uglavnom uzrokovan nedovoljno raspoloživim kućama, ponuda je ograničena zbog povećanih troškova materijala i rada.
S druge strane, broj stanovnika raste, a domaćinstva su sve manja, što povećava potražnju. Vladini programi podrške kupcima koji prvi put kupuju nekretninu mogli bi dodatno povećati potražnju, ali se očekuje da će stroža fiskalna politika ograničiti rast kupovne moći u zemlji.
Rast izdataka za stanovanje u EU: Koje su zemlje zabilježile najveći porast?
U drugim dijelovima Evrope, očekuje se da će se rast cijena ubrzati u Njemačkoj i Španiji, dok će u Danskoj ostati stabilan.
U Španiji se očekuje da će kuće koštati između 4% i 6% više u 2025. nego 2024. godine, a očekuje se da će cijene dalje rasti za između 5% i 7% u 2026. Potražnja je podstaknuta rastućim povjerenjem potrošača koje je rezultat pada kamatnih stopa kao kao i niža inflacija. U međuvremenu, i dalje se ne gradi dovoljno novih kuća, a nove kuće pokrivaju samo polovinu formiranja novih domaćinstava, navodi se u izvještaju.
U Njemačkoj se očekuje da će rast cijena stanova biti između 2% i 4% za 2025. i 2026. godinu, što je povećanje od 1,5% procjena Fitcha za 2024. S jedne strane, očekuje se da će umjereni rast plata ograničiti pristupačnost, dok, s jedne strane, s druge strane, kontinuirano povećanje zakupnina čini kupovinu privlačnijom, podržavajući potražnju, navodi se u izvještaju.
U Ujedinjenom Kraljevstvu, Fitch takođe očekuje skroman rast cijena nekretnina od između 2% i 4% u 2025. i 2026. godini, podstaknut nižim kamatnim stopama na hipoteke, budući da su zajmodavci već odredili kamatne stope od 3,5% u 2025 i podržane snažnom radnom snagom tržišta i rastuće nominalne zarade.
U Danskoj će niže kamatne stope i umjereni rast raspoloživog dohotka povisiti cijene za 2%-4% u 2025. i 2026. godini, navodi Fitch.
Očekuje se da će cijene kuća u Italiji porasti između 0,5% i 2,5% tokom 2025. i 2026. godine, zbog hlađenja potražnje, uglavnom zbog visokih stopa na hipoteke.
„Očekujemo da će se stope na hipoteke smanjiti na 2,5% u naredne dvije godine, ali će ostati znatno više od nivoa prije 2022. godine“, navodi Fitch u svom izvještaju. U međuvremenu, ponuda je ograničena brojem građevinskih dozvola koje se smanjuju, tako da većina transakcija uključuje zastarjele nekretnine, što rezultira manjim rastom od novih kuća.
Na šta treba paziti u godinama koje dolaze?
Očekuje se da će ponuda ostati niska u poređenju sa potražnjom u zemljama u izvještaju zbog visokih troškova zemljišta, rada i materijala u kombinaciji s povišenim stopama zaduživanja za manje građevinare i regulatornim ograničenjima. U međuvremenu, potražnja je dodatno pojačana opadajućim stopama, niskom i stabilnom nezaposlenošću, rastom raspoloživog dohotka domaćinstava i formiranjem novih domaćinstava.
Fitch očekuje da će stope na hipoteke biti slične stopama s kraja 2024. ili niže u većini zemalja u naredne dvije godine, što će pomoći priuštivosti.
Klimatski rizici su stalna briga za stambena tržišta
Razmišljanja o klimatskim promjenama, posebno poplavama, mogla bi uticati na cijene, dok će propisi EU koji naglašavaju praksu održive gradnje takođe uticati na troškove stanovanja.
Energetski efikasni domovi će vjerovatno imati veću potražnju zbog sve viših troškova energije čak i dok cijene mogu pasti. Neke banke u Evropi nude različite uslove kreditiranja na osnovu kategorije sertifikata o energetskim performansama, navodi se u izveštaju.
Globalna kretanja mogu promijeniti očekivane promjene cijena
Prema Fitchu, rast cijena stanova mogao bi biti brži od njihove prognoze ako se ekonomski prihodi i prihodi domaćinstava pokažu jačim od očekivanog. Takođe, ako sniženje kamatne stope centralne banke bude veće nego što se očekivalo, to bi moglo dovesti više kupaca na tržište, što bi dodatno podstaklo rast cijena.
S druge strane, lošiji ekonomski uslovi od očekivanog mogli bi dovesti do veće nezaposlenosti i nižeg realnog dohotka koji bi narušio potražnju. A ako inflacija ponovo poraste, centralne banke bi mogle preokrenuti svoju politiku ublažavanja, ograničavajući kapacitet zaduživanja stanovništva.
Rastući troškovi osiguranja, troškovi održavanja, a u nekim slučajevima i veći porezi na imovinu, takođe mogu udaljiti mnoge potencijalne kupce od tržišta nekretnina, navodi se u izvještaju.