bez limenki i plastike

Od sljedeće godine u EU samo zdravija ambalaža za hranu

Autor: Biznis.ba
Od sljedeće godine u EU samo zdravija ambalaža za hranu
Foto: Ilustracija

Od početka sljedeće godine ambalaža za hranu koja sadrži štetnu hemikaliju bisfenol A (BPA) neće moći da se prodaje u EU.

To se, između ostalog, odnosi na limenke, flaše za piće i plastične posude. Proizvođačima je ostavljen prelazni rok od 18 do 36 mjeseci u kojem mogu da se pripreme i obezbijede pakovanja bez BPA.

Inače, ova štetna hemikalija se koristi za unutrašnje oblaganje limenki i flaša i postoji bojazan da može da uđe u hranu. Inače su istraživanja pokazala da bisfenol A utiče na ravnotežu hormona, slabi imuni sistem i utiče na reproduktivne organe.

O bisfenolu kao rizičnoj hemikaliji se govori godinama, ali zabrane nikada nisu bile toliko izričite da bi se proizvođači ambalaže preorijentisali na zdravije zamjene. Ovih dana na to posebno ukazuje potrošačka organizacija Fudvoč, koja zahtijeva da se i drugi bisfenoli, koji imaju slična hemijska svojstva kao BPA, također zabrane u ambalaži za hranu. U medijima se već mjesecima polemiše od tome da li će doći do potpune zabrane upotrebe limenki, ali to se, kažu iz EK, neće desiti, nego će s vremenom one biti "zdravije", to jest sadržaj limenki neće izazivati štetne efekte po zdravlje zbog hemikalija od kojih su napravljene.

Kako je Politika ranije pisala, Evropljani, pa i građani naše zemlje, izloženi su prekomjernim količinama bisfenola A, koji se decenijama koristi u proizvodnji određenih plastičnih proizvoda. To je objavila i Evropska agencija za životnu sredinu, a do takvih saznanja su došli posle opsežnih istraživanja. Naime, uzorci urina prikupljeni od građana u više zemalja pokazali su da je izloženost hemikaliji BPA i dalje "znatno iznad prihvatljivog nivoa zdravstvene bezbjednosti" i predstavlja potencijalni rizik za milione ljudi. BPA je, inače, sintetička hemikalija koja se koristi u plastičnim i metalnim posudama za hranu, flašama za vodu i cijevima za pijaću vodu, prenosi Ekapija. Čak i u malim dozama, ova hemikalija može da oslabi imunitet, navedeno je u izvještaju.

Osim toga, BPA može da izazove neplodnost i alergijske reakcije na koži. Bisfenol A i dva druga bisfenola koji se koriste kao zamjena za BPA pronađeni su u urinu 2.756 odraslih osoba iz 11 zemalja: Hrvatske, Češke, Danske, Francuske, Finske, Njemačke, Islanda, Luksemburga, Poljske, Portugala i Švicarske. Nivo prekoračenja je bio između 71 i 100 posto, saopštila je Evropska agencija za životnu sredinu.

Inače, BPA je već godinama zabranjen u plastičnim flašama i ambalaži koja sadrži hranu za bebe i malu djecu u EU. Još 2018. godine uvedena su stroga ograničenja za BPA u svim materijalima koji dolaze u dodir s hranom. Bisfenol A je globalno jedna od najkomercijalnijih hemikalija koja se koristila i u proizvodnji termalnih papira kao razvijač boje. Ona nije hemijski vezana za papir, tako da pri kontaktu može da se apsorbuje u kožu i izazove različite komplikacije.

Prema riječima stručnjaka, dokazano je da može štetno da utječe na plodnost, rad endokrinog sistema, ali i da izaziva alergijske reakcije na koži i iritaciju respiratornih organa. Ova hemikalija je u Evropskoj uniji dugo bila na listi supstanci koje izazivaju zabrinutost, a onda je Evropska komisija donijela odluku o njenoj zabrani, odnosno ograničenju njegove upotrebe u termalnom papiru. Ova odluka počela je da se primjenjuje od 1. januara 2020. godine.

Prema evropskoj regulativi, kompanije koje proizvode, uvoze ili distribuiraju proizvode koji sadrže supstance koje izazivaju zabrinutost, kao što je bisfenol A, u obavezi su da o tome obavijeste sve učesnike u lancu snabdijevanja, kao i potrošače, u slučaju da oni to zahtijevaju.