Zhang Yiming

Osnivač TikToka sada je najbogatija osoba u Kini

Autor: Biznis.ba
Osnivač TikToka sada je najbogatija osoba u Kini
Foto: X.com

Rastuća popularnost TikToka pomogla je Zhang Yimingu, 41-godišnjem suosnivaču matične kompanije društvene mreže ByteDance, da postane najbogatija osoba u Kini.

Prema Hurun China Rich List 2024 objavljenoj u utorak, Zhang se po prvi put nalazi na vrhu liste najbogatijih ljudi u zemlji sa prijavljenim neto bogatstvom od 49,3 milijarde dolara.

On je 18. osoba koja drži superlativ najbogatijeg čovjeka Kine od 1999. godine, godine kada je lista osnovana. Osnivač nove tehnologije smijenio je Zhonga Shanshana, osnivača giganta flaširane vode Nongfu Spring, sa vrha liste, mjesto koje je držao tri godine.

ByteDance, koji takođe posjeduje novinsku platformu Toutiao i TikTok-ovu kinesku sestrinsku aplikaciju Douyin, procjenjuje se da ima vrijednost od 225 milijardi dolara, što je prošle godine donijelo 110 milijardi dolara prihoda. Samo TikTok je odgovoran za oko 100 milijardi dolara vrijednosti kompanije, prema Wedbush Securities, i nije ni čudo zašto. Osim svog algoritma – za koji je analitičar Wedbusha Dan Ives rekao da je udvostručio ili utrostručio vrijednost aplikacije – TikTok je premašio 150 miliona mjesečnih aktivnih korisnika (MAU) u 2023. i procjenjuje se da ima preko milijardu globalnih MAU-a, prema DemandSageu.

Popularnost TikToka i dalje traje, suočen s potencijalnom zabranom SAD-a zbog nastavka odbijanja da se prodaje ne-kineskom vlasniku do 19. januara. Američka vlada je upozorila ByteDance da je to potencijalni rizik za nacionalnu sigurnost i da Kina ima potencijal da pristupi ličnim podacima američkih korisnika. Zhang je 2021. godine napustio mjesto izvršnog direktora ByteDancea, ali i dalje posjeduje oko 20% kompanije, prenosi Investitor me.

TikTok nije jedini kineski proizvod pod prijetnjom. Ukupno bogatstvo izmjereno na Hurun kineskoj listi bogatih ove godine iznosilo je 3 triliona dolara, što je pad od 10% u odnosu na prošlu godinu. Broj milijardera na listi, mjereno u američkim dolarima, pao je sa 1.185 u 2021. na 753 ove godine zbog sve većeg straha od usporavanja dugoročnog rasta kineske ekonomije.
Zhangov veliki odmor

Zhang je svoje fakultetske godine proveo na Univerzitetu Nankai u Tianjinu u Tianjinu, praveći web stranice i popravljajući kompjutere studenata kao način da zaradi nešto dodatnog novca. Radio je razne poslove, poput pravljenja pretraživača za avionske karte i platforme za mikroblogovanje, prije nego što se pridružio Microsoftu , na kojem je bio samo šest mjeseci.

„Tokom mog rada u Microsoftu, u osnovi sam čitao knjige pola dana i radio pola dana“, rekao je Zhang u intervjuu za Caishi Media Super Talk 2014. “Nije bilo mnogo izazovnih stvari za uraditi. Većinu vremena sam bio prilično besposlen.”

Zhang je osnovao ByteDance 2012. godine u četvorosobnom stanu u Pekingu, a do 2014. godine kompanijski agregator vijesti Toutiao imao je 220 miliona korisnika, uključujući 20 miliona korisnika dnevno. Dvije godine nakon toga, ByteDance je predstavio TikTok, koji je postao svjetski hit tokom pandemije. Prema DemandSageu, aplikacija za video-striming imala je preko 3 milijarde preuzimanja do 2022. godine.

Do trenutka kada je Zhang 2021. godine otišao s mjesta izvršnog direktora ByteDancea, bio je pod pritiskom Pekinga, koji je sve čvršće kontrolisao tehnološki sektor, zabrinut da je industrija prikupila previše moći i uticaja od svog rastućeg kadra milijarderske elite.

Čini se da neizvjesna budućnost ByteDancea u SAD-u odražava strijepnju Kine. U intervjuu iz 2017. prevedenom na engleski, Zhang je djelovao pronicljivo u pogledu rizika od proširenja novonastalog TikToka u globalni tehnološki brend.

„Ako [i] kada kineske kompanije odu u inostranstvo, one mogu prevazići kulturne probleme“, rekao je. „Hoće li inostrano tržište biti ogromno? I optimista sam i pesimista u vezi ovoga.”