Globalni pad berze izbrisao je milijarde dolara neto vrijednosti najbogatijih ljudi na svijetu, jer su akcije vezane za najvrijednije kompanije na planeti i najbogatije milijardere pretrpjele najteže gubitke.
Kako je ukupna tržišna vrijednost sedam velikih američkih tehnoloških kompanija – Amazon, Apple, Meta (Facebook), Alphabet (Google), Microsoft, Nvidia i Tesla – opala za više od bilion dolara, tako su opale i neto vrijednosti milijardera vezanih za ove kompanije koje su naklonjene vještačkoj inteligenciji.
Predsjednik i suosnivač Amazona Jeff Bezos zabilježio je najveći jednodnevni gubitak od bilo kojeg milijardera praćenog na Forbes listi, jer su akcije njegove kompanije pale za više od 5%, što je dovelo do toga da Bezosovo bogatstvo padne za osam milijardi dolara na 179 milijardi dolara.
Izvršni direktor Nvidije Jensen Huang bio je drugi najveći gubitnik među milijarderima, jer su akcije njegovog giganta za AI poluprovodničke čipove pale za oko 7%, što je dovelo do toga da bogatstvo Huanga, najvećeg pojedinačnog akcionara kompanije, padne za 7,9 milijardi na 87 milijardi dolara.
Sljedeći na listi najvećih gubitnika je izvršni direktor Mete Mark Zuckerberg, čija je neto vrijednost pala za sedam milijardi dolara na 164 milijarde dolara, zatim predsjednik Oracle-a Larry Ellison, čije je bogatstvo palo za šest milijardi dolara na 159 milijardi dolara i izvršni direktor Tesle i najbogatiji čovjek na svijetu Elon Musk, čija je neto vrijednost pala za šest milijardi dolara na 221 milijardu dolara, jer su akcije Tesle pale za više od 5%.
Milijarderi vezani za druge kompanije iz veličanstvene sedmorke, koji su manje uključeni u svakodnevno poslovanje, takođe su zabilježili ogromne gubitke na papiru: suosnivači Google-a Sergey Brin i Larry Page bizgubili su više od četiri milijarde dolara, suosnivač Microsofta Bill Gates i bivši izvršni direktor Microsofta Steve Ballmer pretrpjeli su gubitke od tri i četiri milijarde dolara, respektivno, dok je Loren Pauel Jobs, udovica suosnivača Applea, Steve Jobsa, izgubila oko 580 miliona dolara.
Ponedjeljak je bio loš dan za mnoge milijardere koji nijesu vezani za “veličanstvenu sedmorku” usljed globalne prodaje akcija, prenosi Investitor me.
Legendarni investitor Warren Buffet izgubio je četiri milijarde dolara, najbogatiji čovjek Evrope Bernar Arno siromašniji je za tri milijarde dolara, dok je najbogatiji čovjek Azije Mukesh Ambani izgubio četiri milijarde dolara jer su neto vrijednosti mnogih akcionara u listiranim kompanijama, velikim i malim, posrnule.
Japanski Nikkei berzanski indeks zabilježio je najgori dan u gotovo 40 godina u ponedjeljak, padom za 12%, evropski Stoxx 600 pao je za više od 2%, a američki S&P 500 posrnuo je za više od 3% kako su porasle globalne zabrinutosti oko ekonomskog rasta.
Rasprodaja na svjetskim berzama u ponedjeljak uništila je cijene akcija mega američkih tehnoloških kompanija koje su podsticale ekonomski procvat u posljednje dvije godine, dok su akcije bile na putu za najbrži pad od početka pandemije kovid-19.
Američki berzanski indeksi potonuli su ubrzo nakon otvaranja tržišta u ponedjeljak, jer je plavi čip Dow Jones Industrial Average pao za 2,8%, što mu je trasiralo put ka najgorem gubitku od septembra 2022. godine.
S&P 500 pao je za više od 4%, što je bio najteži dan od septembra 2022. godine, dok je tehnološki Nasdaq Composite pao za 6,2%, najviše od marta 2020.
Najviše su pogođene akcije kompanija iz „veličanstvene sedmorke“, jer su se investitori pripremali za mogućnost oštrog ekonomskog usporavanja.
Sedmorka, koja je činila oko trećine cjelokupne tržišne kapitalizacije S&P-a pri zatvaranju tržišta u petak, izgubila je kombinovanih 1,2 biliona dolara tržišne vrijednosti nekoliko minuta nakon početka trgovanja.
Na putu za najgori dnevni pad u procentima od marta 2020. godine, akcije Apple-a i Nvidije bile su najveći gubnici u smislu tržišne vrijednosti, jer je Apple zabilježio gubitak od oko 270 milijardi dolara, dok je Nvidia izgubila 380 milijardi dolara.
Sve kompanije iz veličanstvene sedmorke sada su u 10% korekciji ili lošije, predvođene očekivanim padom Amazona od 24% u odnosu na rekordno zatvaranje 2. jula i padom Nvidije od 32% u odnosu na njen najviši nivo 18. juna.
Brutalna rasprodaja je kombinacija nekoliko faktora koji se zajedno pretvaraju u vatrenu kuglu koja podstiče strah investitora. Na domaćem planu, glavni pokretači uključuju izvještaj o zapošljavanju objavljen u petak, koji je otkrio znatno slabije tržište rada od očekivanog i izazvao oštre gubitke na berzi.
Drugi je nedostatak posvećenosti Federalnih rezervi smanjenju kamatnih stopa što bi pomoglo u podsticanju ekonomskog rasta.
Investitori su istovremeno nastavili da budu zabrinuti zbog prošlosedmičnih velikih izvještaja o zaradi u tehnološkom sektoru zbog viših troškova povezanih sa vještačkom inteligencijom i manje jasnih profita.