Prosječni indeks kvaliteta života zabilježio je ove godine minimalno poboljšanje ne samo zbog brojnih protesta, stambene krize, već i ratova koji bukte širom svijeta.
Potraga za idealnim gradom za život uvijek je aktuelna tema, a pored profesionalnih mogućnosti, kvalitet života u jednom gradu verovatno je najvažniji pokazatelj u ovoj potrazi.
I ove godine Economist Intelligence Unit (EIU), sestrinska kompanija magazina The Economist, objavio je krajem juna Globalni indeks kvaliteta života za 2024. godinu, rangirajući gradove po različitim kriterijuma.
Ko je najbolji, a ko najgori?
Tako je već treću godinu zaredom Beč rangiran kao najpoželjniji grad za život na svijetu. Evropski gardovi Kopengahen, Cirih i Ženeva takođe su visoko rangirani zahvaljujući i, između ostalog, manjem broju stanovnika, što doprinosi nižim stopama kriminala i manjim gužvama u saobraćaju.
U poređenju sa rang-listom iz 2023. godine, broj rangiranih gradova iz Sjeverne Amerike i Australije se smanjio, zbog tekuće stambene krize.
Kako se sprovodi rangiranje?
Analiza rangira 173 grada iz cijelog svijeta. Svakom gradu dodjeljuju se ocjene na osnovu 30 kvalitativnih i kvantitativnih faktora, koji se ocjenjuju u pet kategorija: stabilnost, zdravstvena zaštita, kultura i životna sredina, obrazovanje i infrastruktura. Ocjene se zasnivaju na eksternim podacima, analitičarima iz angažovanih firmi i dopisnicima iz gradova, prenosi Ekapija.
Ove godine, kategorija "Stabilnost" je generalno zabilježila pad, jer su protesti i oružani sukobi povećani globalno. Prema sprovedenom istraživanju, i ove godine, sirijski grad Damask je i dalje rangiran kao najmanje prikladan grad za život, a slijedi ga libijski Tripoli.
Kvalitet života globalno diskutabilan
Globalno, prosječni indeks kvaliteta života je zabilježio minimalno poboljšanje, povećavši se za 0,06 poena u posljednjih godinu dana, što je ipak premalo ukoliko imamo u vidu prošlogodišnje povećanje od 2,84 poena.
Prema navodima Economista, nedavni građanski nemiri, uključujući i proteste širom Evrope i Sjedinjenih Država, zajedno sa tekućim krizama životnih troškova, posebno onim koji se odnose na stanovanje, doprinose ovakvom negativnom trendu.
Deset najpoželjnijih gradova za život u 2024. godini
1. Beč, Austrija
2. Kopenhagen, Danska
3. Cirih, Švicarska
4. Melburn, Australija
5. Kalgari, Kanada
6. Ženeva, Švicarska
7. Sidney, Australija
8. Vankuver, Kanada
9. Osaka, Japan
10. Okland, Novi Zeland
Deset najnepoželjnijih gradova za život u 2024. godini
164. Karakas, Venecuela
165. Kijev, Ukrajina
166. Port Morsbi, Papua Nova Gvineja
167. Harare, Zimbabve
168. Daka, Bangladeš
169. Karači, Pakistan
170. Lagos, Nigerija
171. Alžir, Alžir
172. Tripoli, Libija
173. Damask, Sirija