infografika

Ovo su najveći vlasnici američkog duga

Autor: Biznis.ba
Ovo su najveći vlasnici američkog duga
Foto: Arhiv

Bruto dug Sjedinjenih Američkih Država povećao se sa 34,4 biliona dolara na kraju 2023. godine na 36,1 bilion dolara zaključno sa decembrom 2024. godine, a neki stručnjaci ovo stanje opisuju kao neodrživo.

U ovom grafikonu pogledajte detaljan pregled sastava američkog duga, kategorizovan prema domaćim i stranim investitorima, kao i međuvladinim pozajmicama. Podaci su preuzeti od Ministarstva finansija SAD-a i Peter G. Peterson Foundation, sa stanjem na kraju 2023. godine.

Ključni podaci o američkom dugu

Nacionalni dug SAD-a raste kada savezna vlada troši više nego što prikupi kroz poreze i druge izvore prihoda.

Kada potrošnja vlade premaši porezne prihode, dolazi do budžetskog deficita. Da bi pokrila manjak, američko Ministarstvo finansija izdaje trezorske zapise, obveznice i državne obveznice, prenosi Bankar me. Nacionalni dug je kumulativni zbir budžetskih deficita savezne vlade, korigovan za eventualne suficite.

Od ukupno 34,4 biliona dolara bruto duga u 2023. godini, 27,3 biliona dolara (79%) predstavljalo je javni dug pozajmljen od domaćih i stranih investitora, dok je 7,0 biliona dolara (21%) bio međuvladin dug, koji odražava interne transakcije unutar vlade.

Federalne rezerve bile su najveći domaći nosilac američkog javnog duga, sa portfeljom od 5,24 biliona dolara.

Dug koji drži javnost predstavlja iznos koji je američko Ministarstvo finansija pozajmilo od eksternih kreditora putem finansijskih tržišta kako bi finansiralo operacije vlade. Smatra se ključnim mjerilom duga jer direktno utiče na sposobnost vlade da upravlja ekonomskim krizama i može utjecati na ekonomsku stabilnost.

Zaključno sa decembrom 2023. godine, dug koji drži javnost iznosio je 97% BDP-a SAD-a.

Dug u eri Trumpa

Sa predstojećom promjenom administracije u januaru, novoizabrani predsjednik Donald Trump imenovao je milijardera Elona Muska i bivšeg predsjedničkog kandidata Viveka Ramasvamija da predvode novoosnovano Ministarstvo za Efikasnost Vlade (Department of Government Efficiency – DOGE). Cilj ovog ministarstva je identifikovanje i eliminisanje nepotrebne potrošnje, pri čemu Musk tvrdi da bi mogao smanjiti 2 biliona dolara državnog “otpada”, potencijalno smanjujući nacionalni dug ili ograničavajući rashode.