Istraživanje

Surfanje na telefonu tokom posla može ublažiti stres

Autor: Biznis.ba
Surfanje na telefonu tokom posla može ublažiti stres
Surfanje na poslu / Ilustracija - Profimedia

Pregledavanje društvenih mreža na privatnom telefonu, rezervisanje letova, čak i slanje brzog odgovora sa palcem gore u aplikaciji za slanje poruka: to je sve obično nepovezano sa poslom koji biste trebali raditi.

Neke kompanije na privatne mobitele gledaju kao na nešto što ometa posao, čak tjeraju radnike da svoje uređaje ostave u ormariću prije ulaska u ured ili trgovinu.

Ali takve vrste zabrana mogle bi biti kontraproduktivne, prema australskim i irskim naučnicima, koji kažu da korištenje privatnih telefona na poslu ne utječe na produktivnost i čak može smanjiti stres. Tim Univerziteta Galway i univerziteta Melbourne proveo je godinu dana prateći 40 zaposlenika kojima je bilo dopušteno koristiti privatne telefone u evropskoj podružnici neimenovane globalne farmaceutske kompanije.

Tim je to usporedio sa drugom grupom ispitanika koji nisu smjeli koristiti svoje telefone dok su bili na poslu. Otkrili su da oni koji koriste privatne mobitele nisu imali ništa lošije radne rezultate od kolega koji ih nisu koristili i da se problemi koji proizlaze iz preklapanja posla i privatnog života smanjuju kad se ukine zabrana korištenja privatnih pametnih telefona na radnom mjestu u svrhe nevezane uz posao.

Radnici, obuhvaćeni istraživanjem, ranije su se žalili na "restriktivan pristup" kompanije prema korištenju ličnih telefona, koji datira iz 1990-ih, rekavši da se osjećaju "isključeno". Podržali su ih neki članovi menadžerskog tima koji su ocijenili ograničenja kao "tehnofobna", a i u neskladu sa pravilima u drugim podružnicama iste kompanije.

"Menadžeri moraju shvatiti neželjene posljedice prisilne zabrane privatnih pametnih telefona", rekao je Eoin Whelan sa Univerziteta Galway.

"Sprečavanje upotrebe telefona na radnom mjestu može povećati sukob između poslovnog i privatnog života, što zauzvrat ima značajne implikacije na radni efekat, zadovoljstvo poslom, izostanak sa posla, namjere promjene, kao i opću dobrobit", dodao je Whelan.