TikTok sada mora brzo krenuti sa zahtjevom Vrhovnom sudu da blokira ili poništi zakon koji bi zahtijevao da se njegova kineska matična firma ByteDance odrekne aplikacije za kratke video zapise do 19. januara nakon što je žalbeni sud u petak odbio ponudu za više vrijeme.
TikTok i ByteDance u ponedjeljak su podnijeli hitan zahtjev prizivnom sudu SAD-a za Distrikt Columbia, tražeći više vremena za iznošenje svog slučaja Vrhovnom sudu SAD-a.
Firme su upozorile da će bez sudskog postupka zakon "ugasiti TikTok — jednu od najpopularnijih govornih platformi u zemlji — za više od 170 miliona domaćih korisnika mjesečno."
Ali sud je odbio ponudu, rekavši da TikTok i ByteDance nisu identificirali prethodni slučaj "u kojem je sud, nakon što je odbacio ustavnu osporavanje akta Kongresa, zabranio stupanje zakona na snagu dok se revizija traži na Vrhovnom sudu ", glasi jednoglasno sudski nalog od petka.
Glasnogovornik TikToka rekao je nakon presude da firma planira svoj slučaj iznijeti pred Vrhovni sud, "koji ima utvrđenu historijsku evidenciju zaštite prava Amerikanaca na slobodu govora".
Prema zakonu, TikTok će biti zabranjen osim ako ga se ByteDance ne oslobodi do 19. januara. Zakon također daje vladi SAD-a široke ovlasti da zabrani druge aplikacije u stranom vlasništvu koje bi mogle izazvati zabrinutost oko prikupljanja podataka Amerikanaca.
Američko ministarstvo pravosuđa tvrdi da "stalna kineska kontrola nad aplikacijom TikTok predstavlja stalnu prijetnju nacionalnoj sigurnosti".
TikTok kaže da je Ministarstvo pravosuđa pogrešno navelo povezanost aplikacije društvenih medija s Kinom, tvrdeći da se njegov mehanizam za preporuku sadržaja i korisnički podaci pohranjuju u SAD-u na poslužiteljima u oblaku kojima upravlja Oracle, dok se odluke o moderiranju sadržaja koje utječu na američke korisnike donose u Sjedinjenim Državama.
Odluka - osim ako je Vrhovni sud ne preinači - stavlja sudbinu TikToka prvo u ruke demokratskog predsjednika Joea Bidena o tome hoće li odobriti 90-dnevno produljenje roka od 19. januara za prisilnu prodaju, a zatim i republikanskog predsjednika Donalda Trump, koji preuzima dužnost 20. januara, prenosi SEEbiz.
Trump, koji je neuspješno pokušao zabraniti TikTok tokom svog prvog mandata 2020., rekao je prije predsjedničkih izbora u novembru da neće dopustiti zabranu TikToka.
Također u petak, predsjedavajući i vodeći demokrat u odboru Predstavničkog doma američkog Kongresa za Kinu rekao je izvršnim direktorima Googleovih matičnih Alphabeta i Applea da moraju biti spremni ukloniti TikTok iz svojih trgovina aplikacija u SAD-u 19. januara.