
Intelovi konkurenti Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. i Broadcom svaki razmatraju potencijalne poslove koji bi prepolovili američku ikonu proizvodnje čipova, izvijestio je u subotu Wall Street Journal pozivajući se na ljude upoznate s tim pitanjem.
Broadcom je pomno ispitivao Intelov dizajn čipova i marketinško poslovanje, izvijestio je Journal, dodajući da je firma razgovarala o potencijalnoj ponudi sa svojim savjetnicima, ali će vjerovatno nastaviti samo ako nađe partnera za Intelov proizvodni posao.
TSMC, najveći svjetski ugovorni proizvođač čipova, zasebno je proučavao kontrolu nekih ili svih Intelovih fabrika čipova, potencijalno kao dio konzorcija investitora ili druge strukture, navodi se u izvještaju.
Broadcom i TSMC ne rade zajedno, a svi dosadašnji razgovori su preliminarni i uglavnom neformalni, dodaje Journal.
Privremeni izvršni predsjednik Intela, Frank Yeary, vodio je razgovore s mogućim udvaračima i dužnosnicima Trumpove administracije, koji su zabrinuti za sudbinu firme koja se smatra kritičnom za nacionalnu sigurnost, navodi se u izvještaju.
Yeary je pojedincima bliskim njemu govorio da je najviše usredotočen na maksimiziranje vrijednosti za Intelove dioničare, dodaje se u izvještaju.
Intel, Broadcom, TSMC i Bijela kuća nisu odmah odgovorili na Reutersove zahtjeve za komentar.
Dužnosnik Bijele kuće rekao je Reutersu u petak da administracija predsjednika Donalda Trumpa možda neće podržati da Intelovim fabrikama čipova u SAD-u upravlja strani subjekt nakon što je Bloomberg izvijestio da TSMC razmatra preuzimanje kontrolnog udjela u Intelovim fabrikama na Trumpov zahtjev.
Dužnosnik Bijele kuće rekao je da Trumpova administracija podupire strane firme koje ulažu i grade u SAD-u, ali je "malo vjerovatno" da će podržati stranu firmu koja upravlja Intelovim fabrikama, prenosi SEEbiz.
Bloomberg je izvijestio da je Trumpov tim iznio ideju o dogovoru između dvije firme na nedavnim sastancima s dužnosnicima iz TSMC-a, koji su bili spremni, pozivajući se na osobu upoznatu s tim pitanjem.
Intel je bio među najvećim dobitnicima američkog pritiska na kopnenu proizvodnju kritičnih čipova koju je vodila administracija bivšeg predsjednika Joea Bidena.
U studenom je Ministarstvo trgovine SAD-a priopćilo da dovršava vladinu subvenciju od 7,86 milijardi dolara za Intel.
Firma je jedan od nekoliko proizvođača čipova koji dizajniraju i proizvode poluvodiče.
TSMC se može pohvaliti tržišnom procjenom koja je otprilike osam puta veća od Intelove. Kupci tajvanske firme uključuju Nvidiju, lidera u proizvodnji AI čipova i AMD, koji je Intelov žestoki rival na tržištu računala i poslužitelja.
Bivši izvršni direktor Intela Pat Gelsinger, koji je smijenjen prošle godine, postavio je nevjerovatno visoka očekivanja za Intelovu proizvodnju i sposobnosti umjetne inteligencije među glavnim klijentima, ali nisu uspjela, što je dovelo do gubitka ili otkazivanja ugovora proizvođaču čipova, izvijestio je ranije Reuters.
Intelove dionice prošle su godine izgubile oko 60% svoje vrijednosti jer je kapitalno intenzivna nastojanja firme da ojača proizvodnju - strategija koju zagovara Gelsinger - opteretila novčani tok i na kraju dovela do otpuštanja oko 15% radne snage.