ova strategija

Grčka najavljuje planove za smanjenje korištenja interneta kod mladih

Autor: Biznis.ba
Grčka najavljuje planove za smanjenje korištenja interneta kod mladih
Foto: Ilustracija

Grčka vlada je iznijela strategiju za zaštitu maloljetnika od zavisnosti od interneta, uključujući novu aplikaciju pod nazivom „Kids Wallet“.

Grčka planira da poboljša roditeljsku kontrolu nad mobilnim uređajima 2025. godine kroz aplikaciju koju će lansirati u martu.

Dimitris Papastergiou je ministar za digitalnu upravu. On je rekao prošle sedmice da je aplikacija Kids Wallet osmišljena da zaštiti djecu mlađu od 15 godina od rizika prekomjernog i neprimjerenog korištenja interneta.

Aplikacija će biti vođena platformom za usluge koje koriste građani. Također, radit će u saradnji sa postojećom aplikacijom za digitalne identifikacione dokumente za odrasle.

„To je velika promjena“, rekao je Papastergiou novinarima. On je dodao da će aplikacija integrisati napredne algoritme za praćenje upotrebe i primenu strožih autentifikacijskih procesa.

„Aplikacija Kids Wallet će raditi dve glavne stvari. Olakšat će roditeljsku kontrolu i biće naš službeni nacionalni alat za verifikaciju starosti korisnika“.

Papastergiou je naveo da se vlada nada da će aplikacija za decu biti unapred instalirana na pametnim telefonima koji se prodaju u Grčkoj do kraja 2025. godine.

Aplikacija je dio sveobuhvatne strategije koju je vlada najavila u ponedeljak za zaštitu maloljetnika od zavisnosti od interneta.

Nacionalni plan uključuje i posebnu web stranicu za roditelje koja im omogućava da se upoznaju sa postojećim kontrolama koje mogu koristiti kako bi držali djecu sigurnom na mreži, prenosi PC Press.

Veća direktna uloga vlade

Iako suočena sa kritikama nekih grupa za digitalna prava i religijskih organizacija, aplikacije i online usluge pod kontrolom vlade – mnoge uvedene tokom pandemije – generalno su popularne u Grčkoj, jer se vide kao način za zaobilaženje historijski sporih birokratskih procedura.

Planirane mjere zaštite djece na internetu ići će dalje od propisa koji su već na snazi u nekoliko evropskih zemalja, uvođenjem veće direktne uloge vlade.

Jasno je kako definišemo i verifikujemo starost osobe“, rekao je Papastergiou.

„Kada imate (online) provjeru starosti, možda 14-godišnjak tvrdi da ima 18. Ili možete imati nekog ko zaista ima 20 godina. Sada možemo da riješimo to“.