Ministarstvo pravde SAD pritiska Google da se odrekne Chroma
Ministarstvo pravde SAD poziva Google da se odrekne svog preglednika Chrome, nakon presude iz augusta kojom je ustanovljeno da kompanija drži monopol na tržištu pretraživača.
Chrome, koji je Google lansirao 2008. godine, obezbjeđuje ovom tehnološkom gigantu podatke koje koristi za ciljanje oglasa. Ministarstvo pravde (DOJ) je u podnesku u srijedu navelo da bi prisiljavanje kompanije da se odrekne Chromea stvorilo ravnopravnije uslove za konkurente na tržištu pretraživača.
„Da bi se otklonile te štetne posljedice, početna predložena konačna presuda zahtijeva od Googlea da se odrekne Chromea, čime bi se trajno zaustavila kontrola kompanije nad ovom ključnom tačkom pristupa pretraživanju i omogućio konkurentskim pretraživačima pristup pregledniku koji mnogim korisnicima služi kao ulaz u internet“, piše u podnesku na 23 stranice.
Pored toga, DOJ je naveo da Google više ne bi smio da sklapa ugovore o isključivosti s trećim stranama poput Applea i Samsunga. Takođe, kompaniji bi bilo zabranjeno da daje prednost svojoj usluzi pretraživanja unutar svojih proizvoda.
Ministarstvo pravde je takođe naglasilo da bi predložene mjere trebalo da spriječe Google da eliminiše „nastajuće konkurentske prijetnje putem akvizicija, manjinskih ulaganja ili partnerstava“. Prema prijedlogu, ove mjere bi važile 10 godina, a Google bi bio obavezan da tehničkom odboru mjesečno dostavlja izvještaje o svim promjenama u sistemu aukcija za tekstualne oglase na pretraživačkoj mreži.
„Predloženi pravni lijekovi osmišljeni su da prekinu nezakonite prakse kompanije Google i otvore tržište za konkurenciju i nove učesnike“, navodi se u podnesku.
Prihodi od oglašavanja na pretraživačkoj mreži donijeli su 49,4 milijarde dolara Alphabetu, matičnoj kompaniji Googlea, u trećem kvartalu, što predstavlja tri četvrtine ukupnih prihoda od oglasa u tom periodu.
Zahtjev Ministarstva pravde predstavlja najagresivniji pokušaj agencije da razbije tehnološku kompaniju od antimonopolskog slučaja protiv Microsofta, koji je završen nagodbom 2001. godine, prenosi Bankar me.
Osim poziva da se Google odrekne Chromea, DOJ je sugerisao da bi prisiljavanje kompanije da se odrekne svog mobilnog operativnog sistema Android takođe moglo doprinijeti ponovnom uspostavljanju konkurencije. Međutim, tužioci su svjesni da bi takav potez izazvao značajne prigovore Googlea ili drugih učesnika na tržištu.
Umjesto toga, DOJ je predložio alternativne mjere koje bi mogle biti dovoljne da „umanje Googleovu moć da koristi svoju kontrolu nad Android ekosistemom za favorizovanje svojih opštih usluga pretraživanja“. Ako te mjere ne daju očekivane rezultate, sud bi mogao razmotriti vraćanje na prijedlog o ukidanju Androida.
U augustu je savezni sudija presudio da Google ima monopol na tržištu pretraživača. Presuda je uslijedila nakon tužbe iz 2020. godine, u kojoj je vlada tvrdila da Google kontroliše tržište pretraživača stvaranjem snažnih barijera za ulazak i povratnih veza koje učvršćuju njegovu dominaciju. Sud je utvrdio da je Google prekršio član 2 Shermanovog zakona, koji zabranjuje monopole.
Prošlog mjeseca DOJ je nagovijestio mogućnost razdvajanja dijelova Googlea, uključujući Chrome, Play i Android.
Takođe, DOJ je predložio ograničavanje ili zabranu ugovora o isključivosti i „drugih dogovora o podjeli prihoda koji se odnose na pretraživače i srodne proizvode“. To uključuje dogovore s Appleom i Samsungom, koji Google godišnje koštaju milijarde dolara.
Google je najavio da će se žaliti na presudu, što bi moglo odložiti donošenje konačnih odluka. Pravne analize ukazuju da bi sud mogao zahtijevati ukidanje određenih ekskluzivnih ugovora, poput onih s Appleom, dok bi drugi scenariji mogli podrazumijevati olakšavanje pristupa korisnicima konkurentskim pretraživačima.