Nvidia je objavila svoju zaradu u trećem tromjesečju nakon zvona u srijedu, nadmašivši očekivanja analitičara na temelju snage prodaje svojih visokonaprednih AI čipova.
Najveća svjetska firma kojom se javno trguje po tržišnoj kapitalizaciji, Nvidia je prijavila zaradu po dionici (EPS) od 0,81 USD uz prihod od 35,1 milijarde USD. Analitičari su predviđali EPS od 0,74 dolara na prihod od 33,2 milijarde dolara.
Nvidia je također rekla da predviđa prihod od 37,5 milijardi dolara, plus-minus 2%. To je iznad očekivanja Wall Streeta od 37 milijardi dolara.
Cijena Nvidijine dionice pala je otprilike 1% nakon vijesti.
"Doba umjetne inteligencije je u punom jeku, pokrećući globalni pomak prema NVIDIA računarastvu", rekao je izvršni direktor Nvidije Jensen Huang u izjavi. "Potražnja za Hopperom i iščekivanje Blackwella — u punoj proizvodnji — nevjerojatni su jer proizvođači temeljnih modela skaliraju prethodnu obuku, naknadnu obuku i zaključivanje."
Podatkovni centar ovog diva čipova, koji čini veliku većinu njegovih prihoda, donio je 30,8 milijardi dolara u kvartalu, nadmašivši očekivanja analitičara od 29 milijardi dolara. Segment je u trećem tromjesečju prošle godine generirao 14,5 milijardi dolara.
Nvidijin prihod od igara iznosio je 3,3 milijarde dolara od 2,8 milijardi dolara koje je odjel unio prošle godine. Analitičari su tražili 3 milijarde dolara.
Nvidijine dionice nastavile su rasti tijekom 2024., zahvaljujući eksplozivnom rastu AI u tehnološkom krajoliku i šire, prenosi SEEbiz.
Dionice Nvidije porasle su 192% do danas od srijede, lako nadmašivši bilo kojeg od firminih rivala proizvođača čipova. AMD (AMD), najbliži konkurent, zabilježio je pad cijene dionica od preko 5% do danas, dok je Intel (INTC), koji se bori s teškim preokretom, zabilježio pad dionica od gotovo 52%.
Nvidia se suočava s neizvjesnom budućnošću, s obzirom na to da je Donald Trump zaprijetio uvođenjem općih carina na proizvode iz cijelog svijeta.
Osim toga, novoizabrani predsjednik podigao je spektar carina na tajvanske čipove. To bi bila potencijalna alternativa CHIPS Actu, koji je osmišljen kako bi vratio proizvodnju poluvodiča u SAD.
Većinu Nvidijinih čipova proizvodi TSMC u Tajvanu. Tarifa bi mogla značiti da će Nvidia naplaćivati više za svoje čipove s umjetnom inteligencijom, smanjujući marže ili prebaciti dodatne troškove na svoje kupce. Ulagači će sigurno tražiti bilo kakve smjernice koje Huang može ponuditi o ovoj temi.