mark zuckerberg

Oborena tužba protiv vlasnika Facebooka

Autor: Biznis.ba
Oborena tužba protiv vlasnika Facebooka
Foto: Arhiv

Savezni sudija u Sjedinjenim Američkim Državama, Ivon Gonzales Rodžers, odlučio je da Mark Zuckerberg, izvršni direktor Meta kompanije, nije lično odgovoran u više od dvije desetine tužbi koje terete njegovu firmu da je izazvala zavisnost od društvenih mreža među djecom.

Ova odluka donijeta je u četvrtak, 9. novembra 2024. godine, u okviru postupka koji se vodi pred okružnim sudom u Kaliforniji.

Tužitelji, među kojima se nalaze roditelji i školski okruzi, tvrde da je Meta, bivši Facebook, bila svesna opasnosti koje njeni proizvodi – Instagram i Facebook – predstavljaju po zdravlje korisnika, posebno dece, ali da te rizike nije javno saopštila. Prema njihovim tvrdnjama, Meta je svjesna načina na koji ove platforme izazivaju zavisnost i izazivaju ozbiljne posledice po mentalno zdravlje mladih, ali ih je namjerno skrivala kroz "obmanjujuće poruke" i opstrukciju korisnika da saznaju pravu prirodu tih rizika.

Tužioci su, između ostalog, tvrdili da je Zuckerberg "direktno upravljao, učestvovao, znao i zapravo bio vodič za skrivene radnje Mete u vezi sa zataškavanjem informacija o opasnostima korišćenja društvenih mreža". Ipak, sudija Ivon Gonzales Rodžers u svom obrazloženju ističe da nije pronađen dovoljan dokaz da je Zuckerberg lično bio odgovoran za opstrukciju informacija ili da je direktno učestvovao u skrivanju štetne politike kompanije.

"Dok je moguće da će otkrivanje novih dokaza pokazati veću ulogu Zuckerberga u navodnom obmanjivanju korisnika, trenutno iznijeta optužba nije dovoljna da bi zadovoljila standarde odgovornosti izvršnog direktora u 13 američkih država koje su obuhvaćene postupkom", navodi se u presudi, prenosi Kurir.

Ovaj slučaj dolazi u trenutku kada se sve veći broj državnih vlasti širom svijeta bavi pitanjem zavisnosti od društvenih mreža, naročito među mladima. Tako su u oktobru 2024. godine, tužioci iz 14 američkih saveznih država podnijeli tužbe protiv aplikacije TikTok, optužujući je da negativno utiče na mentalno zdravlje djece i mladih. Takođe, u Australiji, premijer Entoni Albanize je najavio planove za donošenje zakona koji bi zabranio djeci mlađoj od 16 godina da koriste društvene mreže.

Dok su iz Meta kompanije odbili da komentarišu sudsku presudu, Zuckerbergovi pravni savjetnici takođe nisu odgovorili na upit o ovom slučaju. Međutim, advokat Previn Varen, koji predstavlja tužioce u ovom slučaju, rekao je da će se postupak nastaviti i da će tužba protiv Meta biti nastavljena bez obzira na to što Zakerberg nije lično odgovoran.