nemojte paničiti
Šta učiniti ako vam je e-mail nalog ukraden – i kako spriječiti da se to ponovi?

Ukraden ili kompromitovan nalog može biti prava noćna mora. Ali uz ove savjete, ne mora značiti kraj svijeta.
E-mail nalozi su postali mnogo više od sredstva za komunikaciju – oni su centar vašeg digitalnog svijeta jer služe kao korisnički podaci za stotine servisa, od online kupovine do društvenih mreža. Zato kada zaboravite lozinku, ili vam neko ukrade ili hakuje nalog, situacija može biti zaista teška.
Evo šta da uradite ako se najgore desi. Brzo preduzimanje ovih koraka može vam pomoći da povratite kontrolu nad e-mailom i zaštitite brojne druge naloge povezane s njim, piše Guardian.
Čim otkrijete da vam je nalog ukraden
- Pokušajte promijeniti lozinku s uređaja na kojem ste već prijavljeni.
- Koristite poznat uređaj na poznatoj lokaciji, s koje ste se ranije često prijavljivali na e-mail – naprimjer vaš računar ili telefon na kućnom WiFi-ju. Koristite isti internet preglednik koji inače koristite ako imate više njih.
- Pokrenite proces za oporavak naloga kod vašeg pružatelja usluge, poput Googlea ili Microsofta, i pokušajte pristupiti nalogu putem rezervne e-mail adrese ili telefona ako ste ih ranije dodali.
- Odgovorite na sva sigurnosna pitanja najbolje što možete, uključujući i stare lozinke kojih se sjećate, čak i ako znate samo dio odgovora. Google i Microsoft nude korisne smjernice.
- Oporavak može potrajati do 24 sata.
- Ako ništa ne uspije, otvorite novi e-mail nalog kako biste mogli brzo prebaciti prijave za razne servise i sajtove na adresu nad kojom imate kontrolu.
Čim se ponovo prijavite u nalog ili otvorite novi
- Postavite novu, jaku lozinku koja je jedinstvena za vaš e-mail nalog. Lozinka treba imati najmanje 12 znakova, a duža je još bolja. Koristite kombinaciju slova, brojeva i specijalnih znakova. Neki savjeti uključuju kombinaciju nasumičnih riječi, stihove pjesama ili citate koje pamtite – ali izbjegavajte jednostavne i lako pamtljive kombinacije. Koristite menadžer lozinki da vam pomogne zapamtiti lozinku i druge važne podatke.
- Postavite dvofaktorsku autentifikaciju (2FA) koristeći aplikaciju za generisanje kodova, a ne SMS poruke. Obavezno sačuvajte sigurnosne kodove na sigurno mjesto.
- Koristite "passkey" umjesto lozinke gdje god je moguće – to je metod koji koristi vaš uređaj i biometrijske podatke za prijavu, i ne može se hakirati kao klasična lozinka.
- Dodajte rezervnu e-mail adresu i broj telefona koji će vam pomoći da povratite nalog ako opet izgubite pristup.
- Postavite što više sigurnosnih pitanja koliko vam nalog dopušta i učinite odgovore što je moguće teže za pogoditi. Zapišite ih i čuvajte na sigurnom mjestu.
Velike razvojne mogućnosti
Nove investicije i radna mjesta u Varešu zahvaljujući akviziciji Adriatic Metals
Telefonska sjednica